پربازدید های محور مقاومت

فلوجه و کشورهای ناراحت از عملیات

X شبکه تلوزیونی الجزیره X شبکه تلوزیونی العربیه X 14 ستاره X 14setare.com X عراق X نیروی زمینی عراق X آل سعود X عربستان سعودی X سفیر عربستان در عراق X فلوجه X صقلاویه X الکرمه X عملیات آزادی فلوجه X داعش X حامیان داعش X عربستان و قطر و ترکیه و آمریکا حامی داعش X جنگ تبلیغاتی غربی عربی علیه عراقی ها X مستشاران نظامی ایران در عراق X مستشاران نظامی ایران در سوریه X الحشدالشعبی X حشدالشعبی

عملیات آزادسازی فلوجه و مناطق راهبردی حومه آن از جمله شهرهای الکرمه و الصقلاویه از دوشنبه هفته گذشته شروع و طی ۸ روز گذشته با دستاوردهای بزرگی همراه شده که فضای اجتماعی و سیاسی این کشور را نشاط بخشیده است، اما با این همه محور خلیجی به رهبری سعودی همچنان ناراحت است؛ چرا؟

به گزارش “۱۴ستاره“، فلوجه در ۵۰ کیلومتری غرب بغداد ۳۰ ماه پیش ، قبل از هجوم برق آسای گروه تروریستی تکفیری داعش در ژوئن ۲۰۱۴ و سقوط موصل با مداخله دست های پشت پرده خارجی و بازمانده های القاعده و بعثی ها از کنترل دولت عراق خارج شد و به دست داعش افتاد.

۱۶۴۶۷۴۰_۵۳۵

جنگ تبلیغاتی محور رسانه ای حامیان داعش علیه مردم و نیروهای عراقی

فلوجه در ۵۰ کیلومتری غرب بغداد ۳۰ ماه پیش ، قبل از هجوم برق آسای گروه تروریستی تکفیری داعش در ژوئن ۲۰۱۴ و سقوط موصل با مداخله دست های پشت پرده خارجی و بازمانده های القاعده و بعثی ها از کنترل دولت عراق خارج شد و به دست داعش افتاد.

آن هنگام که ارتش ملی عراق تلاش داشت از سقوط فلوجه و دو شهر راهبردی اقماری آن یعنی الصقلاویه و الکرمه جلوگیری کند و در حال نبردهای خیابانی با تروریست ها بود، تبلیغات سنگینی در داخل عراق و سراسر منطقه علیه آن شکل گرفت تا سرانجام ارتش از داخل این شهرها عقب نشست.

در طول این ۳۰ ماه، ارتش و نیروهای مردمی عراق بارها برای بازپس گیری این شهر و سایر مناطق اقماری آن خیزهایی برداشتند، اما هربار با موانع سخت سیاسی برخورد کردند و کلیه اقدامات عقیم ماند و از ژانویه ۲۰۱۶ نیز که سفیر سعودی ثامر السبهان کار خود را در عراق آغاز کرد، یک حمله تبلیغاتی گسترده و پیش دستانه علیه هرگونه عملیات در این منطقه شکل گرفت.

محورهای اصلی این حرکت تبلیغاتی بر سه موضوع متمرکز بوده است؛ “نگرانی درباره خانواده ها و غیرنظامیان“، “اصرار بر عدم مشارکت نیروهای الحشدالشعبی” با توجیه احتمال شعله ور شدن منازعات فرقه ای و “حضور مشاوران نظامی ایران” !

این درحالی است که طی دو سال تجربه جنگ علیه گروه تروریستی داعش در عراق، این ادعاها به طور اساسی باطل شده است، کما اینکه الحشد الشعبی و نیروهای عراقی کارنامه بی حرف و حدیث و شایانی در عملیات آزاد سازی و پاکسازی استان دیاله به طور کامل و شهرهای جرف النصر، جلولا، آمرلی، صلاح الدین و مرکز آن تکریت و بیجی از خود ارائه داده اند.

برای جنگ با داعش و النصره، با العربیه والجزیره بجنگید

در جریان عملیات آزادسازی ده ها شهر بزرگ و شهرهای کوچکتر و روستاهای اشغالی، هزاران خانواده با کمترین آسیب از مناطق درگیری تخلیه شدند و با سرعت حیرت آوری پس از پاکسازی مناطق از مین ها و بمب های کارگذاشته شده توسط داعش، به زندگی عادی خود بازگشتند که تکریت نمونه بی مثال آن است.

اکنون نیز در طول ۸ روز عملیات هزاران تن از غیر نظامیان و خانواده های گرفتار داعش در داخل فلوجه تخلیه شده و به مناطق امن انتقال یافته اند.

اکنون بسیاری از سران عشایر اهل سنت عراق و رهبران سیاسی سنی این کشور دریافته اند که این تبلیغات مسموم بوده و صحت نداشته است و هر روز بر تعداد داوطلبان اهل سنت در الحشدالشعبی افزوده میشود، به طوری که فیصل العساف یکی از سران عشایر الانبار گفت که تعداد نیروهای اهل سنت در الحشدالشعبی از ۲۰ هزار نفر فزونی یافته است.

همچنین مقام های عراقی بارها در پاسخ به تبلیغات حامیان منطقه ای داعش در قبال نقش ایران در کمک به عراق در جنگ علیه داعش از حضور به موقع ایران در شرایط بحرانی و جنگ علیه داعش ابراز رضایت و به صراحت اعلام کرده اند که حضور مستشاران نظامی ایران در کنار نیروهای عراقی در جنگ علیه داعش، به درخواست دولت این کشور و در چارچوب مناسبات رسمی و قانونی دو کشور صورت گرفته است و در عین حال عراقی ها تأثیر همکاری و تعامل با ایران را نیز دیده اند که همچنان خواستار ادامه کمک های جمهوری اسلامی ایران هستند.

فواد معصوم رئیس جمهور عراق اوایل سال ۹۴ که حجمی از تبلیغات علیه روابط تهران و بغداد شکل گرفته بود، تأکید کرده بود که “نقش ایران در عراق، برادرانه و بزرگوارانه است”.

فرماندهان و نیروهای عراقی روز یکشنبه گذشته که خبرنگار ما از محور عملیاتی فلوجه بازدید میکرد، حضور مشاوران نظامی ایران را در کنارشان مایه دلگرمی دانستند، چرا که این نیروها بدون چشم داشت و صرفا از سر وظیفه، در کنار برادران عراقی خود قرار گرفته اند.

با این همه برخی دولت های منطقه همچنان از آزادی فلوجه نگران و ناراحت هستند و این موضوع را پنهان نکرده و به صراحت بیان میکنند.

هادی العامری فرمانده ارشد جنگ علیه داعش در عراق و دبیرکل سازمان بدر دیروز یکشنبه در فاصله نزدیکی از خط درگیری، در خصوص مخالفت این کشورها با عملیات فلوجه گفت که فلوجه یک شهر عراقی است و سرنوشت آن به ملت عراق مربوط است و عراقی ها به این زمزمه های مسموم گوش نخواهند داد.

محور بعثی – سعودی منطقه در حالی این روزها نگران فلوجه است که در طول دو سال گذشته تعداد زیادی از اهالی این شهر توسط داعش به قتل رسیده و زنان زیادی مورد تجاوز قرار گرفتند و جنازه هایشان در خرابه های خارج از شهر رها شد و زندگی در این شهر در بیش از ۳۰ ماه به حالت تعلیق در آمد، اما هیچگاه با اهالی به گروگان گرفته شده فلوجه از سوی این دولت ها ابراز همدردی نشد.

-X اسرائیل X رژیم صهیونیستی X عربستان سعودی X سوریه X جنگ 33 روزه X جنگ 22 روزه X جنگ 8 روزه X روابط ریاض-تل آویو X روابط عربستان-اسرائیل X جنگ 50 روزه X کمک آل سعود به اسرائیل X 14 ستاره X 14setare.com X رابطه تل آویو-ریاض X جنگ سوریه X جنایات عربستان سعودی X آمریکا X النصره X داعش X حمله ائتلاف ضد داعش به سوریه X صهیونیسم-تل آویو نگران افشای رابطه با کشورهای خلیج فارس استداعش-تروریست-حامیان-داعش-آمریکا-عربستان-سعودی-ترکیه-قطر-اسرائیل-حمله-به-اسرائیل-داعشی-ها-داعشی-تروریست

آخرین بار چند ماه پیش بود که تروریست های داعش تعدادی از زنان فلوجه را به جرم تن ندادن به خواسته هایشان مورد تجاوز قرار داده و سپس جنازه هایشان را در اطراف همین شهر رها کردند.

برخی کارشناسان عراقی علت این بی تابی های سعودی ها و بعثی ها را در برابر عملیات فلوجه، ناشی از حذف یکی از مهمترین پایگاه های آنان میدانند؛ فلوجه در تمام این مدت، نه تنها برای داعش که برای حامیان این گروه تروریستی نیز یک کانون راهبردی محسوب میشد و این، دلیل همه نگرانی های کشورهای ناراحت منطقه است.

۷۶۸۴۲

منبع: ایرنا

———————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “فلوجه و کشورهای ناراحت از عملیات”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.