پربازدید های اخبار فرهنگی

برگزاری جشن هالووین در مدارس تهران !!

%d8%b9%da%a9%d8%b3%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%b4%d9%86-%d9%87%d8%a7%d9%84%d9%88%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%b4%d9%87%d8%b1-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86 - X - جشن آلوین چیست؟ - جشن الووین چیست - جشن هالوین چطور برگزار میشود - جشن هالووین- هالووین در اروپا- هالووین در غرب- هالووین در مسیحیت- 14setare.com- هالووین در ایران- 14 ستارهX مدرسه- مدارس شمال شهر تهران

همزمان با برگزاری مراسم غربی هالووین در برخی از کشورها، مدیران بعضی از مدارس شهر تهران نیز اعلام کرده اند که قرار است این جشن در مدرسه شان برگزار شود !!

به گزارش “چهارده ستاره“، در بسیاری از کشورها، در روز ۳۱ اکتبر که مصادف است با دهم آبان ماه، جشنی خاص برگزاری میشود. در این جشن افراد چهره خود را نقاشی کرده و لباس های عجیب و غریب به تن می کنند.

بعد از آنکه جشن آغاز میشود، کودکان کاسه و قاشق به دست گرفته و مراسمی را اجرا می کنند که بی شباهت به مراسم قاشق زنی ایرانیان در مراسم چهارشنبه سوری نیست.

کودکانی که لباس های عجیب بر تن کرده اند به در خانه ها می روند و با زدن قاشق بر کاسه های خود، صاحب خانه را مطلع می کنند. بعد از آن، صاحب خانه آجیل، آبنبات و یا خوراکی های دیگری که آماده کرده است را در کاسه کودکان می ریزد.

در کنار آن، بزرگترها نیز سعی میکنند در جشن هالووین با طراحی کدوهای تنبل و تبدیل آنها به اشکالی ویژه به نوعی ترس را با لبخند همراه کنند.

کدو تنبل، نماد ویژه جشن هالووین است. خانواده ها درون کدوها را خالی کرده و برای آن چشم و دهان می گذارند. در نهایت نیز درون کدو شمعی روشن کرده و تلاش می کنند تا کدوشان ترسناک جلوه دهد.

این رسم در بسیاری از کشورهای دنیا اکنون رواج پیدا کرده است اما در اصل این مراسم از سوی مهاجران ایرلند و اسکاتلندی در سده نوزدهم به قاره آمریکا رفته و این مراسم بیشتر در میان مسحیان رواج دارد.

در ایران نیز این مراسم غربی چند سالی است که در میان برخی اقشار که بیشتر قشر مرفه جامعه را تشکیل می دهد، رواج پیدا کرده است.

برخی خانواده ها با تبعیت از آداب و رسوم غرب و بی توجه به فرهنگ غنی ایران به تقلید از غربی ها می پردازند.

این تقلید زمانی جلوه ناراحت کننده ای به خود می گیرد که از سوی مدارس که مکانی جهت تربیت دانش آموزان که همان آیندگان جامعه هستند ترویج میشود.

در حال حاضر در برخی از مناطق شهر تهران، مسئولان مدارس اقدام به برگزاری جشن هالووین در مدرسه خود کرده اند.

نتیجه تصویری برای هالووین در غرب

نتیجه تصویری برای هالووین در غرب

نتیجه تصویری برای هالووین در غرب

فریبا جعفری، مادر یک دانش آموز کلاس اولی در خصوص برگزاری این مراسم در مدرسه فرزندش به خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان می گوید :

فرزند من در مدرسه ای واقع در یکی از محلات منطقه ۱۹ تحصیل میکند. معلم مدرسه در دفترچه او که ویژه یادداشت های مدرسه است، برای ما نوشته که روز پنجشنبه دانش آموزان باید به همراه یک ماسک به مدرسه بیایند. ضمن اینکه از ما خواسته شده که بر تن فرزندانمان لباس های خاصی کنیم تا در مدرسه جشن هالووین گرفته شود.

جعفری با بیان اینکه “برگزاری جشنی همانند هالووین ترویج فرهنگ غرب است” می گوید :

من به هیچ وجه دوست ندارم که فرزندم در چنین جشن هایی حاضر شود. اگر قرار است مراسم های ویژه ای برای دانش آموزان برگزار شود، می توانیم با اتکا به آیین و سنن کشور خودمان این جشن ها را برگزار کنیم.

وی می گوید: مراسم هایی همانند عید نوروز و شب یلدا از جمله مراسم هایی هستند که می توانند نمونه های خوبی برای گرامی داشته شدن باشند. ضمن اینکه تا زمانی که ما در فرهنگ خودمان چنین جشن هایی را داریم لازم نیست که از فرهنگ کشورهای دیگر تبعیت کنیم.

مادر این دانش آموز با اشاره به درخواست مدرسه برای آوردن لباس های ترسناک از سوی دانش آموزان می گوید: مراسمی همانند هالووین اگر هم فلسفه خاصی داشته باشند برای ما معنا دار نیستند و پوشاندن لباس های ترسناک و همراه داشتن ماسک جهت ترسیدن به هیچ وجه نمی تواند برای یک دانش آموز مطلوب باشد.

وی با انتقاد از مدیر مدرسه فرزند خود می گوید: اگر چه بعد از اعلام معلم مبنی بر برگزاری جشن هالووین در مدرسه من و برخی از مادران دانش آموزان دیگر درخواست خود را به مسئولان مدرسه ارائه کردیم و به آنها گفتیم که بهتر است این جشن را لغو کنند اما آنها توجهی به خواسته های ما نکرده و علاقه ای به لغو این مراسم نداشته اند.

منبع: میزان

———————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “برگزاری جشن هالووین در مدارس تهران !!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط