پربازدید های اخبار بین الملل

تقابل روسیه و آمریکا در حلب و موصل

%d8%aa%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d9%86%d8%b8%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%b1%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%a7%d9%85%da%a9%d8%a7 - X روسیهX آمریکاX ارتش روسیهX مستشاران نظامی روسیه در سوریهX ارتش آمریکاX نیروی هوایی آمریکاX نیروی هوایی روسیهX 14 ستارهX 14setare.comX طالبانX داعشX احرارالشامX النصرهX جبهه النصرهX داعش در عراقX داعش در سوریهX القاعدهX ارتش آزاد سوریهX جیش الفتحX جنگ ارتش سوریه با داعش و النصره و جیش الفتحX جیش الاسلامX جیش الحرX گروه تروریستی حرکه نورالدین زنگیX توافق روسیه و آمریکاX تحلیل اوضاع جنگ سوریهX آخرین وضعیت تحولات منطقهX آخرین تحولات میدانی حلبX تحولات میدانی شمال سوریهX جدیدترین تحولات شمال عراق و عملیات آزادسازی موصلX حلب سوریهX آزادی شهر حلب سوریه توسط ارتش و مقاومتX در حلب سوریه چه خبر است ؟X عملیات آزادی شهر موصلX حلب آزاد شدX موصل عراقX عملیات آزادسازی موصل عراقX حمله ائتلاف ضد داعش به سوریه - تقابل و درگیری روسیه و آمریکا بر سر سوریه -

روزنامه رای الیوم در سرمقاله امروز خود به آغاز همزمان عملیات علیه تروریستها در شهر حلب در شمال سوریه و شهر موصل در شمال عراق و تقابل آمریکا و روسیه در این زمینه پرداخت. روزنامه رای الیوم در سرمقاله خود به بررسی علل آزادسازی شهر حلب و تداوم نبردها در موصل پرداخت.

به گزارش چهارده ستاره، روزنامه رای الیوم در سرمقاله امروز خود به آغاز همزمان عملیات علیه تروریست‌ها در شهر حلب در شمال سوریه و شهر موصل در شمال عراق و تقابل آمریکا و روسیه در این زمینه پرداخت.

روزنامه رای الیوم در سرمقاله خود به بررسی علل آزادسازی شهر حلب و تداوم نبردها در موصل پرداخت و نوشت :

دو نبرد بازپس گیری موصل و نبرد حلب از دست تروریست ها تقریبا همزمان آغاز شد. این دو نبرد تقریبا همزمان -بعد از افزایش شدت آتش باری نیروهای سوریه و روسیه و حزب الله لبنان و ایران علیه تروریست ها در حلب و افزایش حملات آمریکا و نیروهای عراقی و ائتلاف بین المللی علیه عناصر تروریست در موصل– شروع شد اما این سوال ذهن کارشناسان نظامی را به خود مشغول کرده است که چرا حلب بازپس گرفته شد و موصل هنوز بازپس گرفته نشده است.

نبرد حلب و نبرد موصل از مهمترین نبردها برای از بین بردن گروه داعش به شمار می رود. کارشناسان اذعان دارند که خشکاندن منابع تروریسم در خاورمیانه به بازپس گیری این دو شهر بخصوص موصل که در کنترل داعش است، بستگی دارد. این درحالی است که در شهر حلب –تا پیش از آزاد سازی آن- آمیخته‌ای از نیروهای تکفیری و نیروهای مخالف نظام سوریه حضور داشتند.

به نوشته رای الیوم، بازپس گیری شهر حلب از دست تروریست ها و آزادسازی آن نتیجه تلاش های مختلف نظامی است.

فرماندهی نظامی روسیه از چند ماه پیش تاکتیک حمله به خطوط پشتیبانی مخالفان مسلح و تروریست ها را در دستور کار خود قرار داده بود که هدف از آن، قطع تمام عناصر مسلح بین سوریه و عراق و بین سوریه و ترکیه بود زیرا خاک سوریه و عراق به گذرگاه ورود عناصر مسلح و تجهیزات نظامی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نظیر قطر و عربستان تبدیل شده بود.

روسیه آتش باری هوایی خود را با استفاده از آخرین نسل جنگنده ها نظیر سوخوی ۳۴ و موشک و گلوله باران از دریا تشدید کرد و در همین راستا نیز کشتی های جنگی خود از جمله ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف را عازم سواحل سوریه کرد.

به موازات این تاکتیک نیز، نیروهای سوریه و ایران و حزب الله نبرد زمینی را پیش بردند که به طور کلی روی جنگ کماندویی متمرکز بود. هر اندازه بمباران و گلوله باران یک محله حلب شدت می یافت؛ به همان اندازه نیز نیروهای زمینی یاد برای پاکسازی آن از عناصر مسلح پیشروی می کردند.

در سایه این وضعیت، عناصر مسلح به این نتیجه رسیدند که دو راه بیشتر پیش رو ندارند یغنی یا باید به نبرد ادامه دهند یا از بخش شرقی شهر حلب عقب نشینی کنند. روسیه با زیرکی برای عناصر مسلح راه برون رفت آبرومندی را ایجاد کرد؛ یعنی به آنها از طریق گذرگاهی خاص اجازه داد تا از حلب به شهر ادلب بروند.

تحلیلگران نظامی در این مسئله اختلاف نظر ندارند که آزادسازی شهر حلب مقدمه‌ای برای آزادسازی سایر شهرهایی است که از اهمیت کمتری نسبت به شهر حلب برخوردار هستند.

آزادسازی شهر حلب نقطه عطفی است که اوضاع را به سمت احتمال پتایان جنگ در سوریه سوق خواهد داد؛ زیرا ائتلاف چهارگانه متشکل از روسیه و ایران و حزب الله و سوریه همین راهبرد را در عملیات خود علیه تروریست ها در دیگر شهرهای سوریه –در صورت تسلیم نشدن آنها- دنبال خواهد کرد.

اما سناریوی نظامی در حلب در شهر موصل عراق برای مقابله با گروه تروریستی داعش روی نداد که این امر علل نظامی زیادی دارد. از جمله این علل، عدم دقت بمباران هوایی ائتلاف بین المللی است. این ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا قرار دارد.

آمریکا همچنان راهبرد مناسبی برای مقابله با گروههای مسلحی که دارای ویژگی های ارتش هستند اما به صورت کماندویی فعالیت می کنند، ندارد. آمریکا در نبرد با گروه طالبان در افغانستان شکست خورد و شکست آمریکا در عراق نیز در حال تکرار شدن است.

به نوشته رای الیوم، ائتلاف بین المللی از نظر اطلاعاتی نیز از اطلاعات با کیفیتی برخوردار نیست که بتواند ضربات مهلکی به داعش وارد کند و همزمان نیروهای عراقی نیز که می خواهند شهر موصل را بازپس بگیرند از تجربه رزمی نیروهای ایرانی و حزب الله برخوردار نیستند.

بازپس گیری شهر حلب و آزادسازی آن از دست تروریست ها همزمان با تداوم کنترل داعش بر شهر موصل برای ارتش آمریکا بحران آفرین شده است زیرا ارتش آمریکا می بیند که روسیه از شکست خود در جنگ افغانستان درس گرفته و از شکست در چچن و سوریه جلوگیری کرده است؛ به ویژه که برخی کارشناسان می گفتند که سوریه افغانستان جدیدی برای کرملین خواهد بود.

این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از استفاده از تجربه شکست در افغانستان در مقابله با گروه طالبان ناتوان مانده است و همان خط مشی را در موصل دنبال میکند.

لذا با این شرایط باید گفت که سوریه به افغانستان جدیدی برای روسیه تبدیل نشده است؛ درحالی که داعش به طالبان عراق برای پنتاگون مبدل گشته است.

منبع: تسنیم

—————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “تقابل روسیه و آمریکا در حلب و موصل”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.