پربازدید های پزشکی و تندرستی

مصرف فیبر غلات و اثر روی سیستم گوارش انسان

%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%ba%d9%84%d8%a7%d8%aa- مصرف غلات و تأثیر در سلامت گوارش انسان- X - بیماریهای گوارشی انسان - بیماری التهاب روده- ۱۴ ستاره- علائم بیماریهای روده- تورم روده- ۱۴setare.com- غلات- نان و غله و فیبر آرد و غلات- تغذیه- تغذیه خانواده- سوءتغذیه- متخصص تغذیه- نکات تغذیه ای- تغذیه کودکان- بیماری های دستگاه گوارشی- سیستم گوارش انسان- بیماری گوارشی

مصرف غلات کامل مانع از آن می شود که میکروب ها دیواره روده را بخورند و ریسک عفونت افزایش یابد. مطالعه جدید نشان می دهد که فیبر به مقابله با عفونت روده هم کمک میکند و بدون مقدار کافی فیبر، میکروب های روده شروع به خوردن دیواره روده می کنند و این بدین معناست که ما را زنده از داخل می خورند.

به گزارش چهارده ستاره، همه از خواص فیبر برای سلامت گوارش آگاه هستند، اما مطالعه جدید نشان می دهد که فیبر به مقابله با عفونت روده هم کمک میکند و بدون مقدار کافی فیبر، میکروب های روده شروع به خوردن دیواره روده می کنند و این بدین معناست که ما را زنده از داخل می خورند.

به گفته محققان، فقر فیبر موجب میشود میکروب های روده در موش ها شروع به خوردن غشای داخلی مخاط روده کنند.

اگر این کمبود فیبر مدت طولانی ادامه یابد، موجب فساد کامل روده شده و ممکن است اجازه دهد باکتری ها هجوم آورده و دیواره روده را عفونی نمایند.

به گفته محققان، این یافته می تواند دارای مفاهیم ضمنی برای استفاده احتمالی فیبر علیه تاثیرات ناشی از اختلالات دستگاه گوارشی باشد.

در این مطالعه، تیم تحقیق ۱۴ نوع باکتری که معمولا در روده انسان ها رشد می کنند را در روده موش های آزمایشگاهی وارد کردند. در نتیجه آنها توانستند میزان کامل رژیم غذایی خاص در دیواره روده موش ها را مشاهده کنند.

نتایج نشان داد رژیم غذایی با مقدار کم فیبر بی نهایت برای سلامت روده موش ها مضر است و موجب خورده شدن غشای داخلی روده و امکان بروز عفونت های خطرناک باکتریایی میشود.

آنها همچنین شاهد نتیجه مشابه در مورد موش های بودند که رژیم غذایی سرشار از فیبر پری بیوتیک دریافت کرده بودند. فیبر پری بیوتیک، شکل تصفیه شده فیبر حلال است که در مواد خوراکی فرآوری شده و مکمل ها یافت می شود.

به گفته محققان مصرف غلات کامل از جمله نان، برنج و پاستا می تواند راهکار مفیدی برای تامین فیبر بدن باشد. به علاوه خوردن یک موز یا یک گلابی در روز تا ۴ گرم از فیبر بدن را تامین میکند که معادل یک فنجان برنج قهوه ای پخته شده است. همچنین ماست هم حاوی فیبر است.

منبع : مهر

—————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “مصرف فیبر غلات و اثر روی سیستم گوارش انسان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.