پربازدید های سایر ورزش هاموفقیت

تأثیر نژاد در شکوفایی خلاقیت و استعداد ها

X استعداد X نژاد X سیاهپوست X راه شکوفایی استعداد X موفقیت X خلاقیت X تلاش و پشتکار X دومنیکن X جاماییکا X کنیا X دوومیدانی X فرهنگ مردم کنیا X نقش نژاد در رسیدن به موفقیت X چرا سیاه پوستان در دو و میدانی قهرمان میشوند ؟ X قهرمان دومیدانی المپیک X افراد موفق X شناسایی و تعیین هدف در زندگی X اوسین بولت X آساپا پاول

موفقیت‌ های پیاپی قوم، نژاد ‌و جغرافیای خاص در مسابقات جهانی احتمال برتری ژنتیکی خاصی را برمی ‌انگیزد، با اینکه هنوز عوامل و دلایل برتری واقعی در‌ هاله ‌ای از ابهام باقی مانده است و همه مردم آنرا دست ‌نیافتنی و مبهم تصور میکنند.

به نظر میرسد فقط کسانی نهایتاً به موفقیت نایل میشوند که بدون توجه به مسائل دیگر، بااراده و مصصم، تنها به سوی قهرمانی حرکت می ‌کنند و دغدغه دیگری ندارند و در این راه تا رسیدن به موفقیت مورد نظر خود به طور مستمر تلاش می ‌کنند.

همه شاهد بودند که در المپیک تابستانی ۲۰۰۸ در شهر پکن، قهرمانان جاماییکا فقط در دو ومیدانی شش مدال طلا به دست آوردند. علاوه بر این، در ورزشهای دیگر نیز قهرمانان این کشور پنج مدال طلای دیگر برنده شدند. این برد بزرگ جامائیکا، مردمان جهان را شگفت ‌زده کرد. خبرنگاران این توانایی را حاصل «سلاح مخفی» دانستند. علت این پیروزی چنین توجیه شد که بدن مردم کشور جامائیکا از نظر بیولوژیکی دارای پروتئین خاصی است که محققان آنرا آلفا اکتین می ‌نامند. مردم پروتئین آلفا اکتین را پروتئین برتری لقب دادند. زیرا معتقدند این پروتئین نیروزا است و می ‌تواند عملکرد عضلات را تسریع ‌کند. پروتئین ژن اکت ان تری در ساخته شدن این پروتئین در بدن انسان نقش دارد. مردم بر این باور هستند که این ماده حداقل در بدن ۹۰ درصد مردم جامائیکا وجود دارد. به عقیده متخصص ژنتیک دنیل مک آرتور (۲۰۰۸)، بین پروتئین آلفا اکتین و توانایی خارق ‌العاده بدنی ارتباط آشکاری مشاهده نمی ‌شود. بنابراین باید به دنبال منابع مخفی دیگری برای قهرمانان جاماییکایی باشیم.

امروزه نیز ما از شنیدن خبر قهرمانی برخی نژاد ها در برخی مهارت ‌ها تعجب میکنیم. مثلاً چگونه و چرا زنان ‌از کشور کره جنوبی پی در پی قهرمان می‌ شوند و چگونه کشور جمهوری دومنیکن به کارخانه سازنده مردان بیسبالیست‌ تبدیل شده است و ‌این لیست همچنان ادامه دارد.

شاید بتوان ‌اینطور نتیجه گرفت که بهترین ‌های ورزش از مناطق جغرافیایی خاصی برمی‌ خیزند و شاید نتیجه بگیریم که عوامل آب و هوایی، رسانه ‌ها، جمعیت، تغذیه، سیاست‌ های دولت، آموزش، تحصیلات، فرهیختگی، اقتصاد و فرهنگ عامه هر جامعه‌ ای در ‌این راستا مؤثر است.

اما چرا ورزشکاران برنده همیشه از سیاهپوستان کشور دومنیکن هستند و چرا همه ما از صحبت کردن در‌ این مورد می ‌هراسیم.

چرا کشور جاماییکا در پرورش قهرمانان دوِ سرعت، کشور کنیا در پرورش قهرمانان ماراتون، آمریکای جنوبی در پرورش قهرمانان بسکتبال و… پیشقراول هستند.

‌آیا علت پیشرفت چشمگیر این نژادها را میتوان به «ژنی با عملکرد بالا» نسبت داد که این مردم آنرا از اجداد آفریقای شرقی و غربی خود به ارث برده ‌اند؟ و به همین دلیل است که قفقازی ‌ها یا مردم کشورهای آسیایی قهرمان نمی‌ شوند.

بررسی ‌ها نشان داد که نود درصد از برترین دوندگان کشور کنیا اهل قبیله کالینجین در دهکده گریت ‌گریفت، واقع در غرب کنیا هستند. ساکنان این قبیله از دیرباز دونده بودند. وقتی منشأ‌ این سنت و سبک زندگی را بیشتر جستجو می‌ کنیم، به این نتیجه می ‌رسیم که ساکنان این منطقه برای برطرف کردن نیازهایشان ناگزیز از دویدن بودند.

جان منرز روزنامه ‌نگاری که خود متولد کشور کنیا است، منشا و علت ‌این توانایی را شغل دامداری میداند که در این منطقه رایج است. این روزنامه ‌نگار معتقد است مهمترین و اساسی ‌ترین عامل مشوق اقتصادی است. همین مشوق ضامن این تحول شگرف است.

جان منرز معتقد است یک جوان کنیایی زمانی می‌ تواند گله بیشتری داشته باشد که بتواند آن گله را اداره کند، هر چقدر بهتر گله را اداره کند گله بزرگ ‌تر میشود. از طرف دیگر در این کشور هر جوان برای ازدواج باید همسری برای خود بخرد. بنابراین هر چه بیشتر پول داشته باشد، می ‌تواند همسران بیشتری بخرد و فرزندان بیشتری داشته باشد. همین مشوق نیرومند، جوانان را به دویدن سوق می‌ دهد. قابل تصور نیست که چنین مشوقی طی چند قرن ‌این تحول را ‌ایجاد کند. علت هر چه باشد، اهالی قبیله کالینجین قدرتمند می ‌شوند و به راحتی به قهرمانی می‌ رسند.

تا قبل از المپیک سال ۱۹۶۸ ‌این توانایی در سطح بین ‌الملل مشخص نشده بود اما با قهرمان شدن کنیو چگو در سال ۱۹۶۸ تصور مردم جهان در مورد قهرمانی تغییر کرد.

کنیوی جوان کشاورززاده جاه ‌طلبی بود که از کودکی می‌ دوید. او در میان همتایانش باهوش یا غیرمعمولی نبود اما دویدن جزء تار و پودش بود. روزانه چندین مایل می ‌دوید. او می ‌گفت :

باید هر روز از مزرعه تا مدرسه و از مدرسه تا خانه می ‌دویدم. ما در خانه شیر آب نداشتیم. به ‌همین دلیل برای حمام کردن باید به طرف رودخانه می‌ دویدیم و سپس دوان ‌دوان به خانه برمی ‌گشتیم. دویدن همه چیز ما بود. سپس من کم‌ کم در مسابقه ‌ها شرکت کردم. در نوجوانی به رکورد جهانی نزدیک شدم. پس از موفقیت‌ های کوچک در دهه ۱۹۶۰ در سال ۱۹۶۴ در المپیک شرکت کردم و در سال ۱۹۶۸سرپرست دوندگان کنیا در مکزیک شدم. ‌این چهارمین المپیک کنیو بود. همانطور که کنیو گفت، کودکان این منطقه از هفت سالگی روزانه حداقل هشت تا دوازده کیلومتر می ‌دوند.

زنجیره قهرمانی ‌های ملل خاص به نژاد و ژن ‌های خاص وابسته نیست.

به‌ طور خلاصه باید گفت که زنجیره قهرمانی‌ های اقوام یا مللی خاص به نژاد و ژن ‌های مختص آن ملت یا اقوام وابسته نیست، بلکه راز این موفقیت‌ ها در سیستم و سبک زندگی این اقوام نهفته است.

در بررسی‌ های روانشناختی اجتماعی و مطالعات مردم ‌شناسی نقاط مختلف جهان معلوم شد است که «تمرکز بر هدف» جزء تار و پود فرهنگ و سنت مردم برخی از این کشورها به شمار می‌ رود. همین فرهنگ، این نژاد ها را به جستجوی چالش‌ های نو و رقابت رهنمون میکند. انگیزه‌ ای برایشان فراهم میکند که عملکردی بهتر از رقیبان خود داشته باشند و آنها را به تلاش بیشتر ترغیب میکند.

به عنوان مثال با توجه به جوایز نقدی قابل توجهی که به قهرمان جهانی تعلق می‌ گیرد و با توجه به ارزش این جوایز برای شهروندان کشوری مثل کنیا، طبیعی است که کسب مهارت های بیشتر در دویدن در کنیا یکی از منابع پول‌ ساز تلقی شود تا فرد بتواند خود را به لحاظ تحصیلات و بهداشت همپایه شهروندان کشورهای غربی‌ کند. جایزه پنج هزار دلاری برای قهرمان کنیایی مبلغ زیادی است. این مبلغ در کنیا می ‌تواند زندگی افراد را متحول ‌کند. با گذشت زمان فرهنگ قوی موفقیت، موفقیت ‌های بیشتر را به دنبال می ‌آورد و افراد را به تلاش بیشتر وامیدارد.

منابع :

-Shenk, D. ( ۲۰۱۰). Random House, Inc., New York, Doubleday.
-MacArthur, D. The Gene for Jamaican Sprinting Success? No, Not Really. Published on the Generetic Future Web site.August ۲۱.۲۰۰۸.

———————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “تأثیر نژاد در شکوفایی خلاقیت و استعداد ها”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط