پربازدید های پزشکی و تندرستی

بررسی اثر مصرف روغن های گیاهی در سلامتی

روغن-های-خوراکی-مصرف روغن های گیاهی-X بیماری قلبی عروقی X بیماریهای قلب و عروق X بیماری قلبی X روغن گیاهی X 14 ستاره X 14setare.com X افزایش فشار خون X فشار خون X افزایش کلسترول خون

پژوهشی جدید بر روی یک مطالعه قدیمی نشان میدهد که مصرف روغن های گیاهی چندان تاثیری بر سلامتی ندارد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، احتمالأ بسیاری از خوانندگان این مطلب مدت هاست که برای جلوگیری از آسیب دیدن سلامتی شان و نیز سالم تر ماندن از روغن های جامد و نباتی دوری می کنند و به انواع روغن های گیاهی برای پخت و پز روی آورده اند. بحث ها و برخی تحقیقات مدرن انجام شده همگی توصیه به استفاده از روغن های گیاهی برای سالم ماندن می کنند و حتی انجمن قلب آمریکا نیز پیشنهاد داده است که برای سالم ماندن از روغن هایی مانند روغن زیتون استفاده کنیم. همه تبلیغات استفاده از روغن های گیاهی بر این پایه استوار است که مصرف این روغن ها باعث کاهش کلسترول خود و در نتیجه کاهش احتمال بیماریهای انسداد قبلی و شریانی خواهد شد.

این ایده البته تاکنون کم تر مورد بررسی و پژوهش های دقیق قرار گرفته است. در یکی از ازمعدود تحقیق های انجام شده که بین سال های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۳ انجام گرفته، افرادی که روغن های گیاهی را جایگزین روغن های دیگر کرده اند مورد بررسی قرار گرفته اند. یکی از نکات قابل توجه در مورد این تحقیق، این است که هیچ گاه به دقت به جزئیات آن پرداخته نشد و داده های حاصل از آن هیچگاه مورد بررسی های موشکافانه قرار نگرفت اما بالاخره مطالعاتی که جدیدأ منتشر شده است، داده های آنرا موشکافانه تر بررسی کرده است.

رامسدن یکی از محققان موسسه ملی سلامتی که مشتاق به دقت دوباره در این پژوهش قدیمی شده بود، به همراه جمعی از همکاران خود مشاهده کردند که جایگزینی روغن های گیاهی به جای روغن های اشباع شده هیچ تاثیری بر روی میزان بیماری قلبی افراد ندارد. این پژوهش می گوید هیچ تقاوتی میان نرخ مرگ و میر ناشی از بیمارهای قلبی و یا بیماری های مرتبط با قلب بین این دو دسته وجود ندارد.

بر پایه این تحقیق هیچ نشانه و شواهدی وجود ندارد که افرادی که روغن های گیاهی مصرف می کنند، کمتر به بیماری های انسداد شریان های قلبی دچار می شوند. در واقع این تحقیق ضمن قبول اینکه افراد مذکور در نتیجه مصرف روغن های گیاهی کلسترول کمتری دارند، بیان میکند که این مسئله هیچ ارتباطی با کاهش مرگ و میر ناشی از بیماریهای انسداد قلبی ندارد.

این تحقیق حتی مدعی شده است که مصرف روغن های گیاهی در سنین بالای ۶۵ سال می تواند بر سلامتی افراد اثرات منفی تری نسبت به روغن های اشباع شده داشته باشد.

منبع : مهر

———————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “بررسی اثر مصرف روغن های گیاهی در سلامتی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.