پربازدید های پزشکی و تندرستیطب پیشگیری

بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند

جوانان - سبک زندگی غربی- X بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند X بیماریهای مقاربتی در بین جوانان X بیماری های مقاربتی X چاقی X سرطان پروستات X سرطان روده X سرطان سینه X سرطان رحم X دیابت نوع دو X فشار خون X کنترل فشارخون X 14setare.com X 14 ستاره X سبک زندگی X اثر تحرک در بیماریها

با گذشت زمان و تغییر الگوی رفتاری در جوامع مختلف، برخی بیماری ها فرصت بیشتری برای بروز در بین جوانان پیدا کرده اند. تغییر برنامه غذایی و روی آوردن به مواد غذایی فرآوری شده، افزایش اضطراب و عدم تحرک بدنی کافی دلیل عمده ی بسیاری از این مشکلات است.

بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند / فشار خون بالا

تقریبأ تعداد بسیار زیادی از بزرگسالان دچار فشار خون بالا هستند. تعداد جوانان مبتلا به فشار خون بالا هم در بعضی کشورهای جهان به بیست درصد می رسد. جریان خون در بدن با اعمال فشار و نیرو بر دیواره ی رگ ها باعث افزایش فشار خون می شود. این افزایش فشار خون در طول روز همیشگی نیست و فرد گاهی با افزایش و گاهی با کاهش فشار روبرو میشود.

در اواخر دوره ی خواب افزایش فشار خون به نوعی مژده دهنده ی آغاز روز خواهد بود. ماندن فشار خون در سطح بالا باعث میشود قلب برای پمپاژ بهتر مجبور به کار سخت و اضافه کاری شود و البته این موضوع خود باعث مشکلاتی نظیر سکته های مغزی، سخت شدن رگ ها، خونریزی مغزی، مشکلات کلیه و حتی نابینایی میشود.

علت افزایش آمار جوانان مبتلا به فشار خون ،مصرف سیگار، نوشیدنی های الکلی، ژنتیک، عدم تحرک کافی و مصرف بالای نمک است.

بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند / اختلالات اشتها

تعدادی از افراد از اختلالات غذاخوردن رنج می برند. این اختلالات شامل بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری است که در جمعیت های مسن و حتی در بین جوانان رو به افزایش هستند.

بیش از یک سوم کودکان و نوجوانان جهان دچار چاقی یا اضافه وزن هستند.

در چهار قاره جهان کم خوری عصبی به ویژه در نوجوانان و کودکان دیده میشود و مطالعات نشان می دهد اضطراب های دوران کودکی منجر به این نوع بی اشتهایی ها میشود. بی اشتهایی در زنان جوان نیز می تواند تاحدی مربوط به اختلالات ژنتیکی باشد.

بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند / دیابت نوع دو

در دهه های اخیر شیوع دیابت نوع دو در سراسر جهان رو به افزایش است. پیش از این دیابت نوع دو در جمعیت های مسن و پیر تر دیده میشد، اما امروزه سن شروع رو به کاهش است، برای مثال آمار کودکان ۶ تا ۱۵سال مبتلا به دیابت نوع دو در کشور ژاپن تقریبأ چهار برابر شده است.

پیش از این دیابت نوع دو به عنوان دیابت بزرگسالان شناخته میشد، اما امروزه به ویژه با افزایش چاقی که اصلی ترین عامل است، این نوع دیابت در سنین زیر بیست سال بیش از گذشته خودنمایی می کند.

بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند / سرطان روده ی بزرگ

در سال جاری سه سرطان عمده در بین مردان شامل سرطان پروستات، سرطان روده ی بزرگ و ملانوم و در بین زنان سرطان سینه، سرطان رحم و سرطان روده ی بزرگ می باشد. این آمار بر اساس مطالعات بر روی چند کشور بزرگ جهان ارائه شده است.

سرطان روده بزرگ به ویژه در افراد مسن شایع است. اما باید بگوییم متاسفانه میزان مبتلایان به این بیماری که در سنین بیست تا سی و چهار سال قرار دارند تا حدود ۹۰ درصد افزایش یافته است. در حالی که هنوز دلیل قطعی شیوع این سرطان در بین جوانان مشخص نشده، اما اثبات شده که چاقی می تواند یکی از عوامل ابتلا به سرطان روده ی بزرگ در جوانان باشد.

بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند / چاقی

بیش از یک سوم کودکان و نوجوانان جهان دچار چاقی یا اضافه وزن هستند. اضافه وزن به معنی داشتن چربی، آب و عضله ی بیشتر نسبت به قد فرد است، اما چاقی یعنی داشتن چربی اضافی و بیش از حد. اضافه وزن و یا چاقی به ویژه در کودکان ناشی از عدم تعادل کالری است که خود می تواند ناشی از شرایط محیطی، رفتار فرد و ژنتیک افراد باشد.

بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند / بیماری های مقاربتی

بیماریهای مقاربتی در بین جوانان جوامع غربی و جوامعی که فساد اخلاقی در آنها به امری عادی تبدیل شده است، روز به روز در حال افزایش است. متاسفانه بیش از هر کسی، زنان درگیر در این روابط آسیب می بینند.

برای مثال بیماری دهانه رحم یکی از چند مشکلی است که می تواند در بین زنان جوان شیوع پیدا کند. سوزاک هم که یک بیماری مقاربتی و ناشی از انتقال یک باکتری است، اغلب در جنس مذکر دیده میشود. بیماری های ویروسی و باکتریایی و قارچی بیش از هر بیماری، در بین چنین جوانانی منتقل میشود.

منبع : اروندکالا

———————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “بیماری هایی که جوانان را تهدید می کند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط