پربازدید های گوناگون های خبری

کالاهای رکورد دار قاچاق در ایران

آتش زدن کالای قاچاق جلوی چشم مردم و قاچاقچیان کالا - ستاد مباره با قاچاق کالا و ارز- برخورد با قاچاق کالا- راه قاچاق میوه- قاچاقچیان کالا- ورود کالای قاچاق به ایران- اداره گمرک ایران- 14 ستاره- دلایل ورود کالای قاچاق به ایران- زمینه های قاچاق سازمان یافته در ایران- کالاهای قاچاق- 14setare.com- بیشترین نوع کالای قاچاق شده به ایران

معاون حقوقی و نظارت گمرک پاسخ میدهد که کدام کالاها رکورددار قاچاق به داخل کشور هستند و علت قاچاق ‌پذیری بالای این کالاها چیست ؟

به گزارش “۱۴ ستاره“، معاون حقوقی و نظارت گمرک پاسخ میدهد که کدام کالاها رکورددار قاچاق به داخل کشور هستند و علت قاچاق ‌پذیری بالای این کالاها چیست ؟

علیرضا مقدسی در این باره توضیح می ‌دهد :

ورود کالای قاچاق با توجه به نوع کالا و شیوه آن متفاوت است و حتی در برهه ‌ای از زمان ممکن است شیوع قاچاق کالایی افزایش یا کاهش یابد؛ به ‌طور مثال در قاچاق کالاهای وارداتی کالاهایی که ورود آن به کشور ممنوع یا مشروط است و تولید داخلی مناسب از جهت میزان تولید و کیفیت ندارد یا دارای تعرفه ‌های بالایی است یا به دلایل کیفی استاندارد و بهداشت شرایط ترخیص آن از گمرک وجود ندارد، به‌ صورت کوله بری یا از معابر غیر‌رسمی قاچاق میشود.

قاچاق کالاهای صادراتی، کالاهایی که تفاوت قیمت با کشورهای همسایه دارد از قبیل فرآورده‌ های نفتی، مواد سوختی و دارو و تجهیزات پزشکی، مشروبات الکلی، مواد شیمیایی، گوشی تلفن همراه و لوازم‌ خانگی، دخانیات، پوشاک و پارچه، لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی است که البته در برهه ‌ای از زمان ممکن است قاچاق کالایی که غالباً در فهرست کالاهای مزبور قرار ندارد نیز شیوع یابد. مانند قاچاق میوه ‌های خارجی که در سال گذشته اتفاق داد.

وی در ادامه گفت وگوی اخیرش در پاسخ به این سوال که چرا شمول کالای قاچاق در کشورمان به نسبت سایر کشورها بسیار بالاست ؟ تصریح میکند :

تقریباً قاچاق کالا و کالای قاچاق در تمامی کشورهای جهان کم و زیاد بر اساس نوع کالا وجود دارد، چنانچه شفافیت اقتصادی در نظام مالیاتی و بانکی و گمرکی یک کشور وجود داشته باشد، تولیدات داخلی توان رقابت ‌پذیری با کالای خارجی را داشته باشند و خلأها و تعارضات قوانین و مقررات رفع شود و معیشت گروهی از مردم به قاچاق وابسته نباشد و خرید و مصرف کالای داخلی تبدیل به فرهنگ عمومی شود؛ قاچاق مهار خواهد شد، باید نگاه درآمدی به تعرفه‌ ها تغییر یابد و اگر هدف از وضع تعرفه‌ های بالا حمایت از تولید است، این امر باید موقتی و برنامه ‌ریزی ‌شده باشد تا تولید‌کننده نیز در بازه زمانی مناسب و تعیین ‌شده نسبت به ارتقای سطح تولید خود همت کند و در کنار آن باید سایر مشکلات زیرساخت ‌های تولید رفع شود.

در صورتی که به منظور حمایت از تولید محدودیت ‌هایی اعمال شود و تولید داخلی پاسخگوی نیاز و تقاضای مصرف ‌کننده نباشد، قاچاق کالا وجود خواهد داشت.

معاون حقوقی و نظارت گمرک متذکر میشود :

اگر به شرایط عضویت در سازمان تجارت جهانی توجه کنیم، یکی از شرایط عضویت به صفر رساندن تدریجی تعرفه ‌هاست در حالی که میانگین نرخ تعرفه در کشور ما بیش از ۱۵ درصد است، به عنوان نمونه در ترکیه کمتر از سه درصد و در امارات کمتر از چهار در‌صد بوده، ضمن اینکه در کشور ما ۱۲ رویه گمرکی اعمال میشود که هریک تشریفات خاص خود را دارد و به‌ طور مثال در استرالیا چهار رویه و در سنگاپور شش رویه گمرکی وجود دارد؛

به ‌طور کل به دلایلی که اشاره شد در کشور ما زمینه ‌های متعدد بروز قاچاق وجود دارد و همواره تلاش بر این بوده که این عوامل کنترل شود و آمارهای اعلامی نیز حاکی از این است که اقدامات انجام ‌شده تا حدودی موثر بوده و به ‌رغم افزایش واردات و صادرات رسمی، قاچاق کالا کاهش یافته است.

منبع : اقتصاد نیوز

—————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “کالاهای رکورد دار قاچاق در ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط