پربازدید های پزشکی و تندرستیداروهای گیاهی

بهترین میوه ها برای مقابله با کبد چرب

X اثرات مفید لیمو ترش X کبد انسان X اثر میوه جات بر روی کبد X فواید لیموترش X فواید سیب X فواید آووکادو X فواید گریپ فروت X فواید مرکبات X پاکسازی کبد X کاهش کلسترول خون X بیماری سیروز کبدی X خواص لیموترش X خواص سیب X خواص مرکبات X خواص آووکادو X کاهش چربی خون X 14setare.com X 14 ستاره X بیماری کبد چرب X دلایل بیماری کبد چرب-Fresh-tropical-fruits-banana-orange-apple-grape-peach-lemon-lime-Isolated-over-white-background--Stock-Photo

وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است.

به گزارش “۱۴ستاره“، در پزشکی حالتی برگشت‌ پذیر از تجمع واکوئول ‌های چربی در سلول ‌های کبدی است که با التهاب کبد مشخص میشود.

در پزشکی حالتی برگشت‌ پذیر از تجمع واکوئول ‌های چربی در سلول ‌های کبدی است که با التهاب کبد مشخص میشود. این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف میکنند ایجاد شود، ولی در ایران این بیماری علل دیگر دارد و «کبد چرب غیرالکلی» نامیده میشود. فرم غیرالکلی این بیماری در تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ میدهد.

وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است. این بیماری نشانه ی خاصی ندارد اما بعد از رعایت نکردن و پیشروی این بیماری در کبد باعث سوءهاضمه شده و در نهایت منجر به مرگ انسان میشود.

آووکادو

این روزها در هر میوه فروشی که وارد میشوید آووکادو نیز به چشم می خورد. میتوانید بودجه سبد میوه تان را طوری تنظیم کنید که از خواص فوق العاده این میوه نیز بهره‌ مند شوید. آووکادو راهی طولانی را برای اثبات خواص خود پیموده است چون میوه چربی است و مصرف روزانه بیش از یک عدد توصیه نمیشود. باید بدانید که خواص فوق العاده این میوه ناشی از وجود اسید اولئیک (نوعی از اسیدهای چرب اشباع نشده مونو) است.

این ترکیب سالم باعث کاهش میزان کلسترول خون میشود. علاوه بر این آووکادو حاوی فیبر زیادی است که باعث ایجاد احساس سیری زودهنگام شده و میزان قند خون را کاهش میدهد. در نتیجه اگر می خواهید بیشتر به کبد خود خدمت کنید میتوانید این میوه را نیز به سبد غذایی ‌تان اضافه کنید. توجه داشته باشید که ترکیبات موجود در آووکادو باعث کاهش سلول ‌های چرب تجمع یافته در این ارگان شده و باعث بهبود عملکرد آن میشوند.

سیب

روزانه یک عدد سیب سبز برای صبحانه میل کنید. با این کار ساده میتوانید میزان قند خون ‌تان را نیز تنظیم کنید. به عقیده متخصصان آمریکایی سیب سبز یکی از سالم ‌ترین و مفیدترین سیب‌ ها و البته میوه‌ ها محسوب میشود. باید بدانید که سیب و به خصوص سیب سبز باعث پاکسازی کبد میشود. سیب سرشار از آنتی ‌اکسیدان است و این آنتی ‌اکسیدان‌ ها با رادیکال‌ های آزاد مقابله کرده و قند خون را پایین می آورند. البته موضوع به همین جا ختم نمیشود.

سیب حاوی اسید مالیک است که یک عنصر اساسی برای پیشگیری از سنگ در کبد و کلیه ها میشود؛ در نتیجه کمک می‌کند که این دو ارگان در سلامت بهتری قرار داشته باشند. توصیه میشود که سیب را با پوست میل کنید. چون حاوی مواد معدنی مفیدی است که با چربی‌ ها مقابله کرده و فلزات سنگین را از بدن دفع میکند.

گریپ فروت

گریپ فروت و دارابی یا پوملو نیز مانند لیموترش جزو میوه های دوستدار کبد هستند؛ اما هر کدام شیوه خود را دارند. گریپ فروت حاوی آنزیمی است که باعث تحریک کبد شده و چربی ‌ها و توکسین ‌ها را دفع میکند. دارابی حاوی میزان زیادی اسید مالیک و کاراتنوئید است که این دو ترکیب باعث تقویت و تمیزی کبد میشوند.

فراموش نکنید که نارینژین موجود در این میوه نیز بالاست و باعث آب شدن اسیدهای چرب تجمع یافته در کبد میشود. در هر حال برای کاهش چربی کبد تان از مصرف این میوه های ترش و مفید غافل نشوید. اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید قبل از مصرف گریپ فروت با پزشک تان مشورت کنید و نحوه استفاده صحیح آنرا متناسب با شرایط تان سوال کنید.

اگر آزمایش خون داده و سونوگرافی انجام داده اید و پزشک کبد چرب تشخیص داده است بدانید که تنها نیستید و این روزها این بیماری گریبان خیلی ‌ها را گرفته است. در حالت کلی تجمع بیش از اندازه چربی‌ ها در سلول ‌های کبد باعث بروز این مشکل میشود. فردی که کبد چرب دارد علائمی مانند التهاب، خستگی زیاد و ناخوشی عمومی دارد. در این صورت نیز لازم است یک سری تغییرات کلی در زندگی‌تان ایجاد کنید. فراموش نکنید که این مشکل در طولانی مدت میتواند به بیماری جدی سیروز کبدی تبدیل شود که مرحله پیشرفته کبد چرب محسوب میشود. در نتیجه لازم است که پیشگیری ‌های لازم را انجام دهید.

لیموترش

حتما در خصوص خواص فوق العاده لیموترش زیاد شنیده اید و احتمالا تا به حال ترکیب آب لیموترش و یک لیوان آب را (به صورت ناشتا) امتحان کرده اید. اگر می خواهید بیشتر مراقب کبدتان باشید و اگر دچار کبد چرب شده اید به این کار بسنده نکرده و لیموترش را به رژیم غذایی تان نیز اضافه کنید. توجه داشته باشید که مرکبات به طور کلی باعث پاکسازی کبد میشوند چون سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند.

لیموترش همچنین حاوی ویتامین C است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز میشود. اگر لیموترش برایتان خیلی اسیدی و ترش است میتوانید آنرا در یک لیوان آب بچکانید و میل کنید. البته مصرف آب لیموترش بدون افزودن آب تاثیر بیشتری برای کبد دارد.

منبع: آرمان

————————————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “بهترین میوه ها برای مقابله با کبد چرب”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط