پربازدید های اخبار فرهنگی

بحث کنسرت در مشهد؛ فراتر از دغدغه های هنری !!

ماجرای ممنوعیت کنسرت در مشهد - انتخابات ریاست جمهوری ایران- انتخابات سال 1396- دولت یازدهم- علی جنتی وزیر ارشاد دولت یازدهم- 14 ستاره- حسن روحانی رییس جمهور ایران- 14setare.com- آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در مشهد مقدس- ماجرای کنسرت ها در مشهد- برگزاری کنسرت در شهر مشهد مقدس- پشت پرده داستان برگزاری کنسرت ها در مشهد- حواشی کنسرت مشهد

چند روز پس از عقب‌ نشینی ظاهری وزیر ارشاد از برگزاری کنسرت در شهر مقدس مشهد و در شرایطی که مرکز استان خراسان‌ رضوی در ۱۱ سال گذشته میزبان هیچ کنسرتی نبوده، رئیس‌ جمهور هم فرصت سخن گفتن از مشکلات کنسرت‌ ها را از دست نداد و در برنامه بزرگداشت روز پزشک از برگزار نشدن کنسرت‌ها انتقاد کرد.

به گزارش “چهارده ستاره“، درحالی که سخنگوی وزارت ارشاد در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در حوالی میدان بهارستان در حال تفسیر سخنان وزیر ارشاد درباره دلایل برگزار نشدن کنسرت در مشهد بود، حجت‌الاسلام حسن روحانی در منطقه ولنجک تهران‌ گریزی به همین ماجرا زده و از همه وزیران خود خواسته در مقابل فشارها، هرچند زیاد و پرقدرت، کوتاه نیایند !!

اشاره رئیس ‌جمهور به اظهار نظر چند روز پیش علی جنتی بود که اعلام کرد برگزاری کنسرت در همه شهرهای خراسان ‌رضوی جز شهر مقدس مشهد آن هم به درخواست امام جمعه این شهر ادامه می ‌یابد.

در گوشه دیگر تهران، حسین نوش‌آبادی در پاسخ به پرسشی درباره ممنوع شدن برگزاری کنسرت در شهر مشهد گفت :

«نظر وزیر ارشاد تنها به‌ دلیل حفظ حرمت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) بوده و به هیچ‌ وجه، سخنان برخی مقام‌ های مذهبی مشهد دلیل اصلی برگزار نشدن کنسرت ‌ها نیست… البته در شهر مقدس مشهد در ۱۱‌سال گذشته هیچ کنسرتی برگزار و هیچ مجوزی هم در این سالها صادر نشده است، این مسئله مختص این دولت نیست.»

وزیر ارشاد چه گفته بود ؟

جنتی روز ۲۶مرداد در حاشیه چهارمین جشن ایثار با قانونی دانستن برگزاری کنسرت در سراسر ایران گفت :

«با توجه به مزین بودن شهر مشهد به مرقد مطهر امام رضا (ع)، اجرای کنسرت در این شهر مخالفانی ازجمله نماینده محترم ولی فقیه داشت که ما به‌ نظر ایشان احترام میگذاریم و با اینکه کنسرت‌ ها مشکل خاصی نداشت اما از ادامه اجرای آنها در مشهد صرف‌نظر میکنیم. با این‌ حال، کنسرت در دیگر شهرهای خراسان ‌رضوی اجرا خواهد شد.» این سخنان وزیر ارشاد در تمام رسانه ‌ها بازتاب داشت و تکذیب نشدن آن نشان داد یکی از دلایل مستثنی شدن مشهد، احترام به‌نظر امام جمعه بوده است.

به‌نظر میرسد هدف برخی مقام های رسمی از برجسته کردن نام شهری که حداقل یک دهه است هیچ کنسرتی در آن برگزار نشده، پنهان کردن دلایل برگزار نشدن برنامه‌ های موسیقایی در دیگر شهرها باشد. دستور مقام قضایی، دخالت اداره اماکن نیروی انتظامی، مخالفت مقام ها و شخصیت‌ های مذهبی و البته مداخله شوراهای تأمین شهر و استان مهمترین دلایل لغو یا توقف برگزاری حدود ۴۵ کنسرت در ۲سال منتهی به بهار۹۵ بوده است.

حمایت چند امام جمعه از نظر نماینده ولی فقیه در خراسان‌ رضوی و امام‌ جمعه مشهد درباره برگزاری کنسرت، داستان لغو کنسرت‌ها را برای دولت به موضوعی جذاب و قابل پیگیری رسانه‌ ای تبدیل کرده است. از سوی دیگر، اظهارنظر حمیدرضا نوربخش، عضو هیأت مدیره خانه موسیقی درباره نگارش نامه به رهبر معظم انقلاب ماجرا را عجیب‌ تر هم کرده است.

حضرت آیت ‌الله خامنه‌ ای رهبر انقلاب در دیدار تابستان امسال با دانشجویان درباره ورود به مسائل اجرایی گفتند :

«براساس قانون و منطق، رهبری نمی تواند در تصمیم‌ گیری های دستگاه‌ ها وارد شود … البته در مواردی که احساس کند برخی اقدام‌ ها حتی جزئی موجب انحراف نظام از مسیر اصلی میشود، باید ورود کند.» طبعا کنسرت موضوعی نیست که نظام را از مسیر اصلی منحرف کند و نیازمند ورود رهبری باشد.

فراتر از دغدغه‌ های هنری

وزیر کشور پیش از این گفته بود آمار لغو کنسرت کمتر از یک درصد برنامه‌ های برگزارشده است ولی میزان خبرسازی و رویکرد رسانه‌ ای دولت به موضوع برگزار نشدن کنسرت در شهر مقدس مشهد، آن هم با در نظر گرفتن اینکه به گفته سخنگوی وزارت ارشاد در ۱۱ سال گذشته هم هیچ کنسرتی در این شهر برگزار نشده، نشاندهنده مقاصدی فراتر از دغدغه‌ های هنری است!!

به نظر میرسد با نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست ‌جمهوری ۹۶ این رویکرد رسانه‌ ای به موضوع برگزاری کنسرت موسیقی شدت یابد.

منبع : همشهری

——————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “بحث کنسرت در مشهد؛ فراتر از دغدغه های هنری !!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط