پربازدید های آشنایی با مشاغل و علومنانو تکنولوژی

اینفوگرافی / فناوری نانو یا نانوتکنولوژی چیست ؟

اینفوگرافی / فناوری نانو یا نانوتکنولوژی چیست ؟

فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته ‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده ‌ای را پوشش می‌ دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌ های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است.

در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی –عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک– از خود نشان می ‌دهند.

فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده ‌ای عظیم است که در تمامی گرایش ‌های علمی راه یافته و از فناوری های نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می ‌باشد. از ابتدای دهه ۱۹۸۰میلادی گستره طراحی و ساخت ساختمان ها هر روزه شاهد نوآوری‌ های جدیدی در زمینه مصالح کارآمدتر و پربازده ‌تر در مقاومت، شکل پذیری، دوام و توانایی بیشتر نسبت به مصالح سنتی است.

نانوفناوری یک دانش به شدت میان ‌رشته ‌ای است و به رشته‌ هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست ‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط میشود.

تحلیلگران بر این باورند که فناوری نانو، زیست فناوری (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می ‌دهند.

نانو تکنولوژی می‌ تواند به عنوان ادامه دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ ریزی دانش کنونی بر پایه ‌هایی جدیدتر و امروزی ‌تر باشد. ایران جزء ۵ کشور برتر در زمینه فناوری نانو در جهان می باشد.

nanotechnology- اینفوگرافی فناوری نانو تکنولوژی - X اینفوگرافی X اینفوگرافیک X اینفوگرافی نانوتکنولوژی X فناوری نانو چیست ؟ X نانو تکنولوژی X رشته فناوری نانو یا نانوتکنولوژی X 14setare.com X 14 ستاره X اینفوگرافی علمی

اینفوگرافی فناوری نانو یا نانوتکنولوژی

««« تصویر با کیفیت این اینفوگرافی را در اینجا ببینید. »»»

——————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “اینفوگرافی / فناوری نانو یا نانوتکنولوژی چیست ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.