اینفوگرافی / همه چیز درباره کشمیر

اینفوگرافی کشمیر بهشت زخم خورده- X کشمیر X ایالت جامو و کشمیر هندوستان X در کشمیر چه خبر است ؟ X جمعیت مسلمان کشمیر چقدر است؟ X جمعیت شیعیان کشمیر چقدر است؟ X چرا دولت هند با مردم کشمیر می جنگد ؟ X 14setare.com X 14 ستاره X کشمیر کجاست و چرا مردم کشمیر قتل عام می شوند ؟ X اینفوگرافی کشمیر بهشت زخم خورده X اینفوگرافی X اینفوگرافیک

اینفوگرافی / همه چیز درباره کشمیر

اینفوگرافی کشمیر، بهشت زخم خورده

کشمیر ایالتی مسلمان نشین میان مرزهای مشترک چین و هندوستان و پاکستان است که سالهاست محل اختلاف هندی ها و پاکستانی ها و مکانی برای نزاع های خونین بین این دو کشور شده است. البته کشمیر هم اکنون جزء ایالت های هند به شمار میرود. دولت هندوستان سالهای متمادی است که در حال سرکوب گروهی از مردم کشمیر (عمدتأ جهادی ها و تکفیری ها) است که داعیه استقلال طلبانه دارند.

در این اینفوگرافی اطلاعات جامعی درباره تحلیل اوضاع منطقه کشمیر از دید جمعیتی، بافت مذهبی و دینی و در مجموع کلیاتی از آنچه که در ۲۷ سال اخیر در این منطقه مظلوم رخ داده ارائه شده است.

* * * * * * * * * * * * * *

در کشمیر چه اتفاقاتی افتاده است ؟ و در یک کلام، در کشمیر چه خبر است ؟

? کشته شدن برهان والی با حرکت افرادی به نام های مولوی عباس، سید علی شاه گیلانی و ام فاروق به عنوان رهبران حرکت حریت همراه شد.

درباره حرکت حریت همین بس که اساس حرکت خودشان استقلال کشمیر و جامو و تجزیه آن از هندوستان هستند. در بعضی از اسناد می خواهند به پاکستان ضمیمه شوند و در بعضی از سخنرانی ها استقلال کامل می خواهند.

برای همین اولین مسئله در موضوع کشمیر این است که بدانیم این حرکت در مفهوم حق تعیین سرنوشت است و نبایستی اینقدر تاکید شود. هر کشوری می تواند از تجزیه خود جلوگیری کند. اگر ما بپذیریم این افراد اجازه تعیین سرنوشت دارند در واقع پذیرفتیم کردستان، بلوچستان، ترکمنستان، آذربایجان جنوبی، عربستان ایران به عنوان یک مفهوم جدید تجزیه شوند و خاورمیانه جدید آمریکا شکل بگیرد. لذا نباید موضوع مظلومیت مردم در کشمیر درگیر این افراد شود. و دفاع از مظلومیت کشمیر را با اهداف سیاسی بعضی ها ممزوج کرد.

?از سوی دیگر آقا سید حسن موسوی صفوی رئیس انجمن شرعی شیعیان جامو و کشمیر در سخنرانی های مختلف گفته است ما به دلیل حرکت مردمی مجبوریم با این افراد همراهی کنیم. اصل حرکت، تحرک گروه های سنی و وهابی است. از طرف دیگر هرچه بوده است میان شیعه و سنی فرقی نیست. این را نگارنده از اعتقادات قبلی خود میداند و دفاع از مظلوم واجب شرعی است. اما نبایستی این مسئله تبدیل به موضوعی شیعه کشی یا سنی کشی شود. اساسأ اینطور نیست. در شرایطی که عده ای آنرا شیعه کشی در کشمیر معرفی میکنند.

?در طرف دیگر گروه جبهه النصره ( شاخه القاعده سوریه، گروهی که بچه های ما را در حلب به شهادت می رساند و فاجعه خان طومان را راه انداخته است) طبق مطلبی که در کانال منتسب به آنها به زبان اردو منتشر شده این حرکت را حمایت کردند. عربستان نیز از این حرکت حمایت کرده است. القاعده رسمأ از افراد کشمیر دفاع کرده و برهان والی را شهید نامیده است.

باز هم تاکید میکنم اینها دلیلی بر موضع عدم دفاع از مظلومیت کشمیر نیست اما بزرگ کردن یک مسئله، فرقه ای کردن آن و تهدید سازی از مسلمانان در کشمیر به جای دفاع از آنان، فضا را به طریقی امنیتی میکند و موجب شیعه کشی و مسلمان کشی بیشتر می شود.

از سوی دیگر دفاع ما از یک گروه تجزیه طلب که اگر بپذیریم این حرکتشان تجزیه طلبانه نباشد، می تواند فضا را برای شیعیان در کشور ۱میلیارد و ۲۰۰ میلیونی هندوستان سخت تر کند. بنابر آمار مختلف بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون شیعه در هند هستند اما اینها در مکانی واحد نیستند و پراکنده اند و به فکر این افراد نیز باشید.

در کشمیر چه خبر است ؟

کشتار در کشمیر محکوم است. فارغ از این که قربانیان شیعه یا سنی هستند. ولی براى روشن شدن ماجرا مطلب زیر را بخوانید :

♦️ دقایقی قبل با حجت الاسلام سید عبدالحسین الحسینی از روحانیون کشمیر و فرزند یکی از خانواده های سرشناس شیعه در کشمیر گفتگو کردم ایشان در قم تحصیل کرده و صاحب خبرگزاری نور نیوز است.

متن رو برای شما منتشر میکنم :

ماجرای کشمیر دوستان ما رو گیج کرده. شما دقیقأ خبر دارید که شیعیان کشمیر در این ماجرا لطمه خوردند یا خیر ؟

بله در جریانم و دارم رصد میکنم؛ در این موضوع شیعه هیچ نقشی ندارد چون خیلی در اقلیتند .

جریان مجاهدین که الان با دولت هند درگیر شدند انقلاب اسلامی را قبول دارند یا تکفیری هستند ؟

تکفیری هستند.

پس این تصاویری که پرچم جمهوری اسلامی یا شعار شیعی را نشان میده چی هستن ؟

اینها تصاویر محرم و روز قدس و این قبیل مراسم هستند. ولی اینکه شیعیان مسئله را حق طلب میداند و برخورد هند را ظالمانه میداند تردیدی نیست.

در درگیری های اخیر هیچ شیعه ای کشته نشده ؟

نخیر، شیعه هیچ آسیبی ندیده اند.

* * * * * * * * * * * * * *

کشمیر تنها نیست . . .

♦️ پ ن : ما حامی مسلمانان کشمیر هستیم نه جدایی طلبان مسلح.

توجه کنید که ما مخالف پویش های محکومیت هند یا همدردی با کشمیری ها نیستیم و معتقدیم برخورد دولت هند در این ماجرا بسیار ظالمانه و خشن بوده و برخی مردم عادی هم مظلومانه قربانی شده اند و نیاز است فارغ از اینکه قربانیان سنی یا شیعه هستند، واکنش نشان بدهیم اما نباید تصور شود ما حامی جدایی طلبان هستیم و یا با تبلیغات احساسی تصور کنیم شیعه کشی راه افتاده و آن وقت فرصت طلبان، رهبری و نظام را به بی تفاوتی و تنازل از ارزشها متهم کنند.

وحید یامین پور

————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “اینفوگرافی / همه چیز درباره کشمیر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط