پربازدید های محور مقاومت

اهمیت راهبردی آزادی شهر داریا در غرب دمشق

نقشه استان دمشق و موقعیت غوطه شرقی دمشق، دوما و داریا دمشق- - شهرک داریا سوریه- نقشه داریا و معضمیه دمشق- سوریه- آخرین اخبار سوریه- ارتش سوریه- دمشق سوریه- 14 ستاره- غوطه غربی دمشق- 14setare.com- نقشه دمشق - جدیدترین موقعیت میدانی دمشق سوریه حلب سوریه

مرحله نهایی حل و فصل وضعیت شهرک داریا در غرب شهر دمشق پایتخت سوریه با تخلیه کامل غیرنظامیان و افراد مسلح در دو روز گذشته انجام شد.

به گزارش “چهارده ستاره“، با اجرای آخرین مرحله تخلیه افراد مسلح، شهر داریا به‌ عنوان بزرگترین شهر منطقه غوطه شرقی دمشق و بارزترین مقر عناصر مسلح بعد از شهر دوما، به کنترل کامل ارتش سوریه درآمد.

در پی شکست عناصر مسلح در حفظ جای پای خود در شهر داریا، این شهر به سایر مناطق آزادشده در حومه دمشق ملحق شد. عناصر مسلح فکر می‌کردند که از شهر داریا می‌توانند دمشق پایتخت را تهدید کنند؛ زیرا داریا کنار دیوار فرودگاه نظامی المزه در ورودی غربی شهر دمشق قرار دارد و نزدیکترین موضع عناصر مسلح به میدان اموی در قلب شهر دمشق به شمار می‌رود.

بستن پرونده شهر داریا باعث فرسایش جبهه‌های دیگری نظیر جوبر و خان الشیخ و المعضمیه و اردوگاه الیرموک می‌شود و چه‌‌بسا باعث سقوط مناطق غوطه، منطقه دوما و مناطق القنیطره و البادیه تا درعا و مرز اردن و رعاق شود. با وجود ویرانی گسترده در شهر داریا، افتادن دوباره کنترل این شهر به‌دست دولت سوریه به‌ معنای تقویت کمربند امنیتی شهر دمشق به‌سمت حومه ‌های درعا و القنیطره در جنوب سوریه و درنتیجه گسترش دامنه امنیت اطراف شهر دمشق است.

بازپس‌گیری شهر داریا بعد از عملیات نظامی طولانی و پیچیده صورت گرفت. این امر همچنین به‌معنای قطع خطوط پشتیبانی عناصر مسلح به‌سمت مرز اردن و جداسازی شهر دمشق و تقویت استحکامات آن در برابر عناصر مسلح در درعا و القنیطره است. مهمترین نتایج بازپس‌گیری شهر داریا، رهایی ساکنان شهر دمشق از یکی از بارزترین مناطق شلیک راکت به این شهر بود؛ زیرا عناصر مسلح از شهر داریا محله ‌های مسکونی شهر دمشق را با راکت هدف قرار می‌دادند.

بازگشت شهر داریا به آغوش میهن، درها را به‌روی برقراری آشتی‌های زیادی در اطراف شهر دمشق باز خواهد کرد؛ به‌گونه‌ای که زمینه سازی برای توافق مشابهی در منطقه معضمیه شام در مجاورت این شهر در جریان است. همچنین انتظار میرود که این روند حل و فصل اوضاع، مناطق دیگری را در بر بگیرد و چه‌ بسا در آینده شامل مقر عناصر گروه مسلح موسوم به جیش الاسلام یعنی دوما در غوطه شرقی شود.

Image result for ‫آزادسازی داریا‬‎

نقشه شهر داریا در غوطه غربی دمشق قبل از آزادی

در همین راستا، علی مقصود سرهنگ ارتش سوریه گفت :

آزادسازی شهر داریا از دست گروهک‌های مسلح از این نظر اهمیت دارد که این شهر سکوی شلیک روزانه گلوله‌ های سنگین توپ و راکت به‌سوی غیرنظامیان ساکن دمشق بود. آزادسازی شهر داریا همچنین تلاش سازمان ملل برای بهره برداری از پرونده انسانی در این شهر به‌عنوان اهرم فشاری بر دولت سوریه را خنثی کرد. این امر درپی اقدام ارتش سوریه در تخلیه همه غیرنظامیان و انتقال دادن آنها به مراکز اسکان موقت و مجهز به همه وسایل ضروری، حاصل شد.

وی افزود: عملیات نظامی ارتش سوریه برای آزادسازی شهر داریا، محدوده جغرافیایی تحت کنترل عناصر مسلح را از ۳۲ کیلومترمربع به ۸۰۰ مترمربع کاهش داد و در نتیجه آنها در محاصره قرار گرفته و خواهان آتش‌بس و توافقی شدند که به آنها اجازه داد تا فقط با سلاح ‌های شخصی خود از شهر داریا خارج شوند.

سرهنگ مقصود اهمیت جایگاه راهبردی منطقه داریا را تشریح کرد و گفت که این شهر حلقه ارتباط با المعضمیه از طریق مناطق الدرخبیه و خان الشیخ تا القنطیره و ارتباط آن با غوطه شرقی است، این بدان معنا است که این دستاورد، بازتاب مثبتی در اطراف شهر دمشق خواهد داشت و به حل و فصل اوضاع در همه مناطق منجر خواهد شد.

وی افزود: شهر بعدی، دوما به‌عنوان مقر گروه مسلح جیش الاسلام خواهد بود؛ زیرا خطوط دفاعی عناصر این گروه در اطراف شهر دوما سقوط کرده و ارتش سوریه مزارع الریحان را به‌طور کامل به کنترل خود در آورده است. کنترل بر این مزارع به سقوط خطوط دفاعی جیش الاسلام منجر شده است. ما شاهد درخواست عناصر مسلح در شهر دوما برای حل و فصل اوضاع خود (نظیر شهر دوما) هستیم.

وی افزود: روند آشتی و حل و فصل اوضاع در شهر داریا قرار بود چهارروزه انجام شود؛ اما در طول دو روز انجام شد و این شهر از همه غیرنظامیان و عناصر مسلح تخلیه شد و حلقه امنیتی اطراف دمشق را بالا خواهد برد.

سرهنگ مقصود درباره سخنان استفان دی‌میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه که گفته بود دولت سوریه شخصاً از وی یا سازمان ملل درباره حل و فصل اوضاع شهر داریا مشورت خواهی نکرده است، گفت: بی‌شک، دستاورد داریا این حقیقت را که دولت سوریه قادر به پایان دادن به خطر تروریسم است، ثابت کرد. این دستاورد ثابت کرد که ملت سوریه قادر به حل و فصل مشکلات و مسائل خودش ــ در صورت عدم مداخله خارجی ــ می‌باشد. این دخالت از پرونده انسانی به ‌عنوان بهانه ‌ای برای حمایت از گروه‌ های مسلح استفاده میکند.

وی تصریح کرد: دی‌ میستورا باید عکس این سخن را می‌ گفت و از این دستاورد ابراز شادمانی و دولت سوریه را ستایش میکرد؛ زیرا این دولت به جهانیان ثابت کرد که حمایت خارجی از گروه ‌های تروریست تنها عامل تداوم درگیری در سوریه و خونریزی در این کشور است.

نقشه دمشق بعد از آزادسازی داریا دمشق - داریای دمشق - نقشه داریا در 27/8/2016 - نقشه دمشق و داریا 2016/8/27 - شهرک داریا سوریه- 14 ستاره- نقشه داریا و معضمیه دمشق- سوریه- دمشق سوریه- غوطه شرقی دمشق- غوطه غربی دمشق- 14setare.com- آخرین اخبار سوریه- ارتش سوریه- نقشه دمشق- محور مقاومت در برابر داعش و اسرائیل- محور مقاومت - نقشهدمشق- جدیدترین نقشه دمشق سوریه بعد از آزادی داریا

آخرین نقشه غوطه غربی دمشق و استان دمشق سوریه در ۲۸ آگوست ۲۰۱۶ / شهریور۹۵

منبع : تسنیم

———————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “اهمیت راهبردی آزادی شهر داریا در غرب دمشق”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.