پربازدید های پزشکی و تندرستی

مشکلات ناشی از سلامت بد دهان و دندان

مشکلات ناشی از سلامت بد دهان و دندان و تاثیر آن روی بدن از دید علم دندانپزشکی - ارتودنسی -متخصص ارتودنسی -بیماری های پریودنتال یا دهان و دندان -بیماری های دهان و دندان -بهداشت دهان و دندان -دلایل بوی بد دهان -مشکلات ناشی از سلامت بد دهان و دندان و تاثیر آن روی بدن -بیماریهای قلب و عروق -دیابت -چاقی - 14 ستاره - 14setare.com

یک متخصص ارتودنسی (پزشک ارتودنسی) معتقد است سلامت دهان و دندان نه تنها برای شما ظاهر زیبا و خوشایندی ایجاد میکند، بلکه روی سلامت کلی بدن هم تاثیرگذار است. بیشتر افرادی که سلامتی دهان و دندان خوبی ندارند، یا دندانشان را از دست می دهند یا به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند.استفان دسوزا (پزشکی از بمبئی) می گوید که باکتری های موجود در دهان می توانند مشکلاتی جدی از قبیل دیابت برای سلامتی ایجاد کنند.

اهمیت بهداشت دهان و دندان از همان دوران کودکی و مدرسه و نه فقط برای درمان ارتودنسی باید به ما آموزش داده شود.

یک متخصص ارتودنسی (پزشک ارتودنسی) معتقد است سلامت دهان و دندان نه تنها برای شما ظاهر زیبا و خوشایندی ایجاد میکند، بلکه روی سلامت کلی بدن هم تاثیر گذار است. بیشتر افرادی که سلامتی دهان و دندان خوبی ندارند، یا دندانشان را از دست می دهند یا به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند. استفان دسوزا (پزشکی از بمبئی) می گوید که باکتری های موجود در دهان می توانند مشکلاتی جدی از قبیل دیابت برای سلامتی ایجاد کنند.

در این مطلب به برخی مشکلات ناشی از سلامت بد دهان و دندان و تاثیر آن روی بدن اشاره می کنیم. البته بهداشت بد دندان ممکن است در مورد بعضی موارد زیر تاثیر اندکی داشته باشد :

بیماری های پریودنتال یا دهان و دندان

مراقبت نامناسب از دهان و دندان می تواند به بیماری های لثه و پریودنتال منجر شود. این بیماری با التهاب لثه شروع شده و باعث قرمزی، تورم و خونریزی لثه در بیماران ارتودنسی میشود. در صورت عدم درمان شدید تر شده و به بافت لثه و استخوان (که از دندان حمایت می کنند) صدمه وارد میکند.

آندوکاردیت

آندوکاردیت، التهابی در لایه داخلی قلب است. این امر ناشی از باکتری های موجود در دهان است. باکتری ها از طریق بیماریهای لثه وارد جریان خون می شوند.

بیماری های قلبی و عروقی

وقتی بیماری های دهان و دندان بدون درمان رها شوند، باکتری های موجود در دهان می توانند باعث بروز انواع بیماری های قلبی، مسدود شدن شریان ها و سکته شوند.

از دست دادن حافظه

بهداشت نامناسب دهان و دندان نه تنها روی قلب شما بلکه روی مغز هم تاثیر می گذارد. بیماری های دهان و دندان باعث باریک و مسدود شدن عروق مغز می شوند. وقتی عروق مغز تحت تاثیر باکتری ها قرار می گیرند، این امر میتواند به از دست دادن حافظه یا زوال عقل منجر شود.

دیابت

بین دیابت و بهداشت نامناسب دهان و دندان ارتباطی قوی وجود دارد. التهابی که در دهان بروز میکند، توانایی بدن برای کنترل قند خون را کاهش می دهد. افراد مبتلا به دیابت، در پردازش قند مشکل پیدا خواهند کرد، چون کمبود انسولین (هورمونی که قند را به انرژی تبدیل میکند) دارند.

دشواری در باردار شدن

تحقیقی که اخیرأ انجام شده اظهار میکند زنانی که بهداشت دهان و دندان نامناسب یا هرگونه بیماری لثه دارند، زمان بیشتری طول می کشد تا باردار شوند. بهترین روش برای جلوگیری از بروز این مشکل، پیشگیری از بیماری های لثه با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است.

مشکلات بارداری

زنانی که مبتلا به بیماری های لثه هستند، دو بار بیشتر احتمال دارد که به عوارض مرتبط با بارداری دچار شوند. عوارضی مثل کم وزن بودن هنگام تولد و نوزادان نارس. دلیل این امر مواد شیمیایی تولید شده توسط باکتری های دهان است. چون بیماری لثه سطح این مواد شیمیایی را افزایش می دهد، این عوارض بارداری رخ می دهند.

سرطان

تحقیقات نشان دادند که بین سلامت نامناسب دهان و دندان و برخی سرطان ها ارتباط وجود دارد. از جمله سرطان سر، گردن، مری و ریه. خطر بیشتر شدن این نوع سرطان ها ناشی از عادات غلط مسواک زدن، پوسیدگی دندان و بیماری های دهان و دندان یا پریودنتال است.

مشکلات ریه

بیماری های پریودنتال احتمالأ به دلیل افزایش مقدار باکتری ها در ریه، ممکن است التهاب ریه و انسداد مزمن ریوی رو بدتر کند.

چاقی

مطالعات نشان دادند که بین چاقی و مشکلات لثه ارتباط وجود دارد. به نظر میرسد در بدنی که چربی بیشتری دارد، بیماری پیوره سریع تر گسترش پیدا میکند.

هر چند که رابطه کشف شده با بعضی از این موارد بسیار کم است اما از دیدگاه متخصص ارتودنسی رعایت بهداشت در طی درمان ارتودنسی یک اصل می باشد

منبع : drsadreddini

———————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “مشکلات ناشی از سلامت بد دهان و دندان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.