پربازدید های اخبار بین المللجنگ های بزرگ تاریخمحور مقاومت

اهمیت آزادسازی فلوجه و درس های آن

فلوجه عراق-نقشه فلوجه-X فلوجه X آزادسازی فلوجه از دست داعش X عملیات آزادی فلوجه X فلوجه عراق X 14setare.com X 14 ستاره X عراق X ارتش عراق X آخرین اخبار عراق X حشدالشعبی X الحشدالشعبی X نیروهای مردمی عشایر اهل سنت عراق X آمریکا X مستشاران نظامی ایران در عراق

اگر برخی از شخصیت ‌ها و گروه‌ های سیاسی عراقی درک درستی از تهدیدات آمریکا علیه کشورشان می ‌داشتند و بازی سیاست‌ های آمریکا را نمی ‌خوردند و روی وعده ‌های دروغین آمریکایی ‌ها حساب باز نمی‌ کردند، خیلی زودتر می ‌توانستند فلوجه را آزاد کنند.

به گزارش “۱۴ ستاره“، فلوجه که به شهر مناره ‌ها و مساجد معروف است، آزاد شد، هرچند با تاخیر، اما به نوشته روزنامه الحیات چاپ لندن :

« عراقی‌ ها افتخار می ‌کنند که واشنگتن در این نبرد و پیروزی مشارکت نداشت.»

۱- اولین ویژگی آزادسازی فلوجه، معنادار بودن آغاز این عملیات در روز سوم خرداد – سالروز آزادسازی خرمشهر- بود، چون سرنوشت جنگ با تروریسم را در منطقه عوض کرد. فلوجه مهمترین پایگاه‌ تروریستها در عراق بود و از آن به عنوان «سرِ افعی» توصیف میشد و آزادی آن پیامدها و تاثیرات مهمی هم در داخل عراق، هم در منطقه به ویژه در سوریه و هم در سطح بین‌ المللی به خصوص در مذاکرات سیاسی خواهد داشت. به همین دلیل نام عملیات آزادسازی فلوجه، «شکستن تروریسم» انتخاب شد.

۲- دومین ویژگی آزادسازی فلوجه این بود که بدون حضور آمریکا و با وجود مخالفت‌ های آمریکا صورت گرفت. کارشکنی ‌های آمریکا در مسیر آزادسازی فلوجه بعنوان کانون تروریستها در عراق، بار دیگر ادعاهای دروغین آمریکا در مبارزه با تروریسم را آشکارتر کرد و نشان داد آمریکا در مبارزه با تروریسم به عنوان شریک دزد و رفیق قافله ظاهر شده است. هرچند آمریکا در حالی که به وعده حمایت هوایی از ارتش عراق در عملیات آزادسازی فلوجه هم عمل نکرد و عراقی ‌ها را تنها گذاشت، اکنون بعد از آزادسازی کوس انا من شریک سر داده!.

۳- سومین ویژگی آزادسازی فلوجه این بود که علی رغم به راه انداختن یک جنگ تبلیغاتی و سیاسی شدیداً سنگین و گسترده‌ای از سوی رسانه ‌های محور غربی- عربی- صهیونیستی محقق شد که تلاش داشتند اراده نیروهای عراقی برای آزادسازی فلوجه را تضعیف کنند. این جنگ تبلیغاتی سه محور اصلی داشت. اول تشدید فرقه گرایی، دوم مخالفت با مشارکت نیروهای مردمی و سوم تشدید اعتراضات داخلی و مطرح کردن اصلاحات سیاسی.

۴- آمریکا چند هفته قبل از آغاز عملیات آزادسازی فلوجه، برای منصرف کردن عراقی‌ ها از آغاز این عملیات، بحث آزادسازی موصل را در دستور کار خود و رسانه‌ های وابسته قرار داد تا فکر و استعداد عراقی ‌ها را مشغول موصل کند. تا جایی که مقامات نظامی آمریکا در یک اقدام روانی اعلام کرده بودند عملیات آزادسازی موصل آغاز شده است! آمریکا می ‌دانست با گشودن جبهه موصل در پیش روی ارتش و دولت عراق نه فلوجه و نه موصل آزاد نخواهد شد و توان نیروهای عراقی تحلیل خواهد رفت. اما این توطئه آمریکا با هشدار هادی العامری فرمانده حشد الشعبی مبنی بر اینکه فشارهای آمریکا برای طرح عملیات آزادسازی همزمان موصل خیانت به آزادسازی فلوجه است، خنثی شد.

۵- آمریکا اصرار زیادی برای القاء مشارکت درعملیات آزادسازی فلوجه داشت تا از آن بهره ‌برداری تبلیغاتی در مبارزه با تروریسم کند. اما این سیاست آمریکا با سدی به نام گردان‌ های مقاومت مردمی عراق روبرو بود. آمریکا برای اینکه این سد را از سر راه خود بردارد، از طریق سفیر آمریکا در بغداد فشار زیادی بر دولت حیدرالعبادی آورد تا مانع حضور بسیج مردمی در عملیات آزادسازی فلوجه شود. آمریکا می ‌دانست آزادسازی فلوجه و مناطق اطراف آن به وسعت حدود هزار کیلومتر مربع بدون حضور نیروهای مردمی امکان پذیر نخواهد بود و دولت عراق مجبور میشود دست به دامن آمریکا شود.

۶- اما یک سوال مگر حضور شهروندان عراقی در بسیج مردمی محدود به فرقه و یا مذهب خاصی است و مگر حشدالشعبی متشکل از نیروهای شیعی، سنی و عشایر عراقی، براساس قوانین مصوب مجلس عراق بخشی از نیروهای مسلح تحت فرمان نخست وزیر این کشور نیستند؟ پس چرا آمریکا با حضور این نیروها در ازادسازی کشورشان از دست تروریستها مخالفت میکند؟

۷- دولت آمریکا در حالی برای سنی ‌های ساکن فلوجه ابراز نگرانی کرده که در آوریل دو هزار و چهار، زمان حمله به عراق، در دو نبرد خونین مردم سنی این شهر را شدیداً سرکوب و قتل‌ عام کرد. مقامات و رسانه ‌های غربی – عربی با طرح برخی ادعاهای خود ساخته مبنی بر اینکه شبه نظامیان شیعه در صدد انتقام جویی از مردم سنی فلوجه هستند، تلاش کردند بر طبل تشدید احساسات فرقه گرایانه قومی- مذهبی بکوبند. اما این نقشه آمریکا با درایت آیت الله سیستانی مبنی بر ضرورت حفظ جان مردم غیرنظامی فلوجه خنثی شد.

۸- یکی دیگر از دلایل نگرانی آمریکا از آزادسازی فلوجه بر باد رفتن سیاست این کشور در ایجاد ارتش سنی و تجهیز عشایر سنی در مقابل نیروهای حشد الشعبی شیعی و طایفه ای کردن جامعه عراق است.

۹- نگرانی آمریکا از آزادسازی فلوجه تا بدان حد رسید که بعد از ناامیدی از متوقف کردن عملیات آزادسازی فلوجه، اوباما در نامه‌ای محرمانه، به حیدرالعبادی هشدار داده بود در صورت آزادسازی شهر فلوجه از اشغال تروریست ‌ها، احتمال ایجاد گروه جدیدی مثل داعش وجود دارد!. لذا باید منتظر خلق یک گروه تروریستی دیگری توسط آمریکا باشیم. آمریکا بعد از اینکه نتوانست از این طُرق به مقصود خود برسد حتی اقدام به تحریک گروه‌ های سیاسی در ایجاد تظاهرات و درگیریها و اغتشاشات خیابانی کرد که در این مسیر از برخی جریان‌ ها حداکثر سوءاستفاده را نمود.

۱۰- شاید علت اصلی نگرانی آمریکا همان باشد که روزنامه نیویورک تایمز به آن اذعان کرد : «آمریکا هزاران نیرو در عراق دارد و نیروهای امنیتی عراق را بیش از دو سال آموزش داده، اما در آزادسازی فلوجه ناتوان بود!»

۱۱- آزادسازی فلوجه پیامدها و دستاوردهای مختلفی به دنبال خواهد داشت از جمله :

الف – داخل عراق : اولاً با توجه به نزدیکی فلوجه به بغداد و اینکه دروازه تروریست ‌ها به استان ‌های شیعه ‌نشین از جمله کربلا محسوب میشد، موجب افزایش امنیت و ثبات در پایتخت و استانهای شیعه نشین و همچنین خود استانهای الانبار و صلاح الدین میشود. ثانیاً به دلیل نزدیکی فلوجه با مرزهای اردن و عربستان و سوریه، مسیر ارتباطی تروریستها با این کشورها نیز قطع میشود. ثالثاً آزادسازی فلوجه می ‌تواند باعث تقویت روحیه نیروهای عراقی و زمینه ‌سازی برای آزادسازی دیگر شهرهای عراق از جمله موصل تلقی شود. رابعاً اکثر ساکنان فلوجه مسلمانان اهل تسنن هستند و نجات آنها از دست تروریستهای بی‌ رحم توسط نیروهای شیعه عراقی، موجب تقویت و همگرایی سنی ‌ها و شیعیان خواهد شد.

ب – در منطقه : اولاً با آزادسازی فلوجه به عنوان کانون اصلی تروریستها در عراق تمام نقشه‌ های آمریکا و عربستان که برای منطقه کشیده بودند، نقش برآب شد. ثانیاً آزادسازی فلوجه قطعا موجب تقویت روحیه مقاومت نیروهای سوری و شکست‌ های بیشتر تروریستها در سوریه خواهد شد. ثالثاً موجب تقویت جایگاه محور مقاومت در مبارزه با تروریستها در منطقه خواهد شد.

ج- ‌در سطح بین المللی : اولاً آزادسازی فلوجه برای دُول حامی تروریستها یک شکست استراتژیک محسوب میشود. ثانیاً آزادسازی فلوجه بدون حضور آمریکا، تمام القائات رسانه ‌های غربی – عربی در باره تحقق برجامی دیگر در مسائل منطقه مبنی بر منافع مشترک آمریکا با ایران و هماهنگی بین واشنگتن – تهران را خنثی کرد و موجب تقویت جایگاه ایران شد که جمهوری اسلامی بدون توجه به تهدیدات آمریکا به حمایت خود از محور مقاومت چه در عراق و چه در سوریه و لبنان و دیگر کشورها در مبارزه با تروریسم ادامه می‌ دهد و در مقابل نقشه‌ های آمریکا و رژیم صهیونیستی با قدرت ایستاده است.

۱۲- نکته جالب این است اکنون پس از آزادی فلوجه توسط نیروهای عراقی و آشکار شدن ناتوانی ائتلاف آمریکایی در آزادسازی این شهر، مقامات و رسانه‌ های غربی – عربی حامی تروریستها تلاش دارند با القاء مشارکت نیروهای آمریکایی در آزادی فلوجه، ایجاد شک و تردید در آزادی کامل این شهر، بزرگنمایی قدرت داعش و همچنین القاء جنگ شیعه و سنی در فلوجه، از ارزش این پیروزی بزرگ بر تروریستها بکاهند و این پیروزی را تحت الشعاع قرار دهند.

۱۳- و اما یک عبرت و پندآموزی از آزادسازی فلوجه :

اگر برخی از شخصیت ‌ها و گروه ‌های سیاسی عراقی درک درستی از تهدیدات آمریکا علیه کشورشان می‌ داشتند و بازی سیاست‌ های آمریکا را نمی ‌خوردند و روی وعده ‌های دروغین آمریکایی ‌ها حساب باز نمی ‌کردند، خیلی زودتر می ‌توانستند فلوجه را آزاد کنند و حداقل انسانهای کمتری کشته می ‌شدند. امید است این موضوع در آزادسازی موصل مورد توجه سیاسیون عراقی قرار گیرد.

X شبکه تلوزیونی الجزیره X شبکه تلوزیونی العربیه X 14 ستاره X 14setare.com X عراق X نیروی زمینی عراق X آل سعود X عربستان سعودی X سفیر عربستان در عراق X فلوجه X صقلاویه X الکرمه X عملیات آزادی فلوجه X داعش X حامیان داعش X عربستان و قطر و ترکیه و آمریکا حامی داعش X جنگ تبلیغاتی غربی عربی علیه عراقی ها X مستشاران نظامی ایران در عراق X مستشاران نظامی ایران در سوریه X الحشدالشعبی X حشدالشعبی

دکتر محمد حسین محترم

منبع : کیهان

——————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “اهمیت آزادسازی فلوجه و درس های آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط