امکانات ایران برای بستن تنگه هرمز

- نیروی دریایی آمریکا- نیروی دریایی ایران- 14 ستاره- 14setare.com- زیردریایی های کلاس کیلو ایران- تعداد ناوچه های ایران- تعداد زیردریایی های ایران- تنگه هرمز-امکانات ایران برای بستن تنگه هرمز- ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین- جزیره قشم- جزیره خارک- خلیج فارس- تهدید ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز- زیر دریایی- ارتش آمریکاX ارتش ایران- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران- توان نظامی ایرانX توان دفاعی ایران - Strait of Hormuz locator

یک پایگاه خبری آمریکایی با تحلیل امکانات ایران برای بستن تنگه هرمز نوشته تهدیدهای ایران در این زمینه توخالی نیستند.

به گزارش “۱۴ ستاره“، پایگاه خبری – تحلیلی «بیزنس ‌اینسایدر» در گزارشی به تشریح توانمندی ‌ها و امکانات ایران برای بستن تنگه هرمز پرداخته و نوشته تهدیدهای تهران در این زمینه را نباید «توخالی» تلقی کرد.

«هارولد هاچیسون»، تحلیلگر مسائل نظامی می ‌نویسد :

«با توجه به اینکه ایران در جریان جنگ با عراق به دنبال بستن تنگه هرمز بود، این تهدیدها را نمیتوان توخالی قلمداد کرد.»

وی در ادامه می ‌نویسد نیروی دریای ایران در حال حاضر دست ‌کم ۵ ناوچه، سه زیردریایی کلاس «کیلو»، ۵۴ فروند قایق گشت ‌زنی مجهز به موشک ‌های هدایت ‌شونده و دست ‌کم شانزده فروند زیردریایی کوچک دارد. وی ادعا کرده نیروی دریایی آمریکا همانند درگیری سال ۱۹۸۸ میتواند نیروی دریایی ایران را شکست بدهد، اما دستیابی به این هدف در حال حاضر، دشوارتر از گذشته است. برای درک این موضوع، باید به نقشه نگاه انداخت.

«هاچیسون» درباره امکانات ایران برای بستن تنگه هرمز می ‌نویسد :

«ایران در اکثر نقاط در طول تنگه هرمز، تا عرض ۶۰ مایلی برای حمله به تانکرها نمی ‌تواند نه تنها روی نیروی دریایی، بلکه روی آتش ‌بارهای موشکی خودکششی و سکوهای پرتاب ساحلی‌ اش که شامل موشک ‌های ضدکشتی سی- ۸۰۲ و سی – ۲۰۱ هستند، حساب باز کند. کنترل ایران بر جزایر قشم و لار وخارک، برد موشک‌ های مستقر در ساحل ایران را افزایش می ‌دهند. این پایگاه‌ ها را میتوان با موشک ‌های زمین به هوایی مانند SA-10 که ایران سالها به دنبال خریداری آنها از روسیه است نیز مورد محافظت قرار داد.»

به نوشته این تحلیلگر مسائل نظامی با در نظر گرفتن سرعت ۶۸۵ مایل در ساعت برای موشک، حتی کشتی ایجس هم برای محافظت از نفت‌ کش ‌‌های غول‌ پیکر در برابر موشک‌ های ضد کشتی با دشواری ‌هایی مواجه خواهد بود. تنها عامل مثبت این نفت‌ کش ‌ها بزرگ بودن و در نتیجه، محکم بودن آنها است، به نحوی که حتی کلاهک ۱۱۰۰ پوندی موشک سی – ۲۰۱ هم نمی ‌تواند باعث غرق شدن این تانکرها شود.

«هاچیسون»، علی‌ رغم این درباره اصابت احتمالی موشک به این نفت‌ کش ‌های غول‌ پیکر می ‌نویسد :

«اما چنین اصابتی، جهنمی به پا خواهد کرد. اصابت موشک باعث آتش ‌سوزی و نشت نفت به بیرون خواهد شد. در جنگ تانکرها که در خلال جنگ ایران و عراق اتفاق افتاد، بیش از ۵۰۰ کشتی تجاری مورد اصابت قرار گرفتند.»

سلاح دیگری که ایران برای بستن تنگه هرمز در اختیار دارد، مین خواهد بود. عمق اندک تنگه هرمز (که کمتر از ۳۰۰ فوت است)، این منطقه را به مکان مناسبی برای استفاده از مین های تماسی شناور روی آب و مین‌ های کف‌ نشین تبدیل میکند.

به نوشته تحلیلگر بیزنس ‌اینسایدر، اما چیزی که قابلیت ‌های ایران را افزایش می ‌دهد، زیردریایی ‌های این کشور است. سه زیردریایی کلاس «کیلو»، به نوشته این تحلیلگر نظامی، «به شدت اثرگذار هستند.» این زیردریایی‌ ها با توان نگهداری هجده فروند اژدر ۵۳۳ میلی‌ متری، می ‌توانند نفت ‌کش‌ های غول‌ پیکر را در تنگه هرمز غرق کنند. ضعف این زیردریاییها، عمق کم تنگه هرمز است.

۱۶ زیردریایی کوچک کلاس غدیر ایران کمتر با این محدودیت مواجهند. این زیردریایی‌ ها توان حمل همان اژدرهای صوتی زیردریایی‌ های کلاس کیلو را دارند و میتوان از تعداد زیادی از آنها در تنگه هرمز استفاده کرد. چنان که هاچیسون می ‌نویسد در واقع، آنها میدان ‌های مین سیار هستند که بسیار خطرناک ‌تر از آن هستند که شما ممکن است فکر آنرا کنید.

منبع : فارس

————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “امکانات ایران برای بستن تنگه هرمز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.