پربازدید های کامپیوتر و اینترنت

فناوری هوش مصنوعی و اثر بر تهدیدات سایبری

%d9%81%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%87%d9%88%d8%b4-%d9%85%d8%b5%d9%86%d9%88%d8%b9%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%9f - X - هوش مصنوعی چیه ؟ هوش مصنوعی یعنی چی؟ - کاربرد هوش مصنوعی - حوش مصنوعی- حوش مسنوعی - هوش مصنوعی- فناوری هوش مصنوعی- فضای سایبری- فضای مجازی- 14setare.com- آنتی ویروس- امنیت فضای مجازی- امنیت فضای سایبری- اینترنت

هوش مصنوعی به عنوان یکی از جدیدترین دستاوردهای دنیای فناوری می‌تواند در نقش محافظ جدی تهدیدهای سایبری عمل کند.

به گزارش چهارده ستاره، امنیت سایبری در سال‌های گذشته دستخوش تغییرات زیادی بوده است. در دهه‌ی ۱۹۹۰، استفاده از دیواره‌های آتش و محدود کردن ارتباطات به‌عنوان راهکارهای امنیت سایبری استفاده می‌شدند.

با گسترش اینترنت و ظهور مفاهیم جدیدی مانند ایمیل و وب‌سایت‌، ارتباطات گسترده‌تر شد و دیواره‌های آتش معنای اصلی خود را از دست دادند. در این زمان بود که نرم‌افزارهای آنتی‌ ویروس به‌سرعت گسترش پیدا کردند. دوران آنتی‌ ویروس هنوز هم دوران اصلی امنیت سایبری تلقی میشود. آنتی‌ ویروس‌ها با تشخیص تهدیدات، یک نشانه یا Signature برای آنها ایجاد می‌کنند و با ارسال این نشانه به کامپیوترهایی که نرم‌افزار آنتی‌ ویروس را به‌صورت نصب‌شده دارند، آنها را از خطر مورد نظر آگاه می‌کنند و جلوی گسترش آنرا می‌گیرند.

مدل امنیت سایبری از زمان ظهور آنتی‌ ویروس‌ تغییری آن‌چنانی نکرده است. اما با پیشرفت تهدیدات سایبری، این مدل ناچار به تغییر جدی است. اکثر مجرمان اینترنتی تنها با یکبار استفاده از بدافزار خود، اطلاعات مورد نظر را جمع‌آوری می‌کنند. بنا‌بر‌این مدل نشانه‌گذاری در مقابله با این تهدیدات نمی‌تواند آن‌چنان مفید باشد.

از طرفی سرعت پیدایش و رشد تهدیدات و بدافزارهای جدید نیز به‌صورت تصاعدی افزایش می‌یابد و آنتی‌ویروس‌ها دیگر نمی‌توانند مانند گذشته با آنها رقابت کنند.

با گسترش یادگیری عمیق و هوش مصنوعی، توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی می‌توانند ماشین‌هایی را برنامه‌نویسی کنند که مانند انسان فکر می‌کنند؛ اما می‌توانند مقدار زیادی اطلاعات را در زمان کوتاه پردازش کنند.

آنتی توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی امیدوارند این پدیده‌ی جدید بتواند به‌خوبی با تهدیدات سایبری مقابله کند و به همان سرعت پیدایش، با آنها مبارزه کند. روشهای قبلی، پس از حمله‌ی اولیه‌ی بدافزار، آنرا شناسایی و مقابله را شروع می‌کردند. در دوران جدید امید بر این است که پیش از شروع حمله توسط بدافزار، شناسایی صورت بگیرد و پیشگیری‌های لازم انجام شود.

هرچند قضاوت درباره این فناوری هنوز هم زود است، مثل بیشتری فناوری های امروزی که آثار منفی آنها بیش از آثار مثبتشان بوده است.

منبع : زومیت

—————————-

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “فناوری هوش مصنوعی و اثر بر تهدیدات سایبری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.