پربازدید های اخبار فرهنگیولایت فقیه

اماما؛ راهی راه تو هستیم همه

X سالگرد رحلت امام خمینی X بنیان گذار انقلاب اسلامی X انقلاب اسلامی X جمهوری اسلامی ایران X 14 ستاره X 14setare.com X نیمه خرداد X 15 خرداد 1368 X 15 خرداد 1342 X 14 خرداد 1368 X نبمه خرداد ماه X نایب امام خمینی X امام خامنه ای X آیت الله خامنه ای X رهبر ایران

هنوز در نیمه خردادیم و از نیمه خرداد ۴۲ تا نیمه خرداد ۶۸، ۲۶ سال می ‌گذرد و امام امت با دلی آرام و قلبی مطمئن از میان مردمش کوچ میکند و به آنجا میرود که از آنجاست و ما می ‌مانیم و منظومه فکری او که به شدت در خطر تحریف است و آنان که با وجود اندیشه نورانی امام خمینی، موجودیت خود و تفکراتشان را در خطر می‌ بینند درصددند که اندیشه بلند آن حکیم فرزانه را آنگونه که می‌ خواهند تعریف و تحریف کنند.

به گزارش “۱۴ ستاره“، محمدهادی صحرایی در مطلبی زیبا با عنوان “یادداشت مهمان” نوشت :

گویی رسم عاشقی است که خردادهای به نیمه رسیده را با تمامی ماه‌ های خورشیدی متفاوت نموده و اتفاقات اصلی و اثرگذار در آن به وقوع پیوسته است. گویی نفسی رحمانی بر این نیمه‌ ها وزیده که خوبان انتظار فرج از نیمه خرداد کشند.

هرچند که برخی از این حوادث برای ما تلخ است و ناگوار ولی در این تلخی، حکمتی است اگر بیندیشیم.

خرداد ۱۳۴۲ که نهال انقلاب اسلامی به دستان مردی از سلاله پاکان روزگار غرس گردید، کسی نمیدانست که این نهال تا ۱۵ سال دیگر شجره طیبه ‌ای خواهد شد و آنقدر بر میکشد که طعنه بر کاخ سلاطین میزند. و فرقی نمیکند کاخ شاه خائن باشد و یا کاخ سفید. کاخ کاخ است و خشت خشتش از آخ کوخ نشینان و محرومان روی هم نشسته است.

همان ‌هایی که امام خوبی‌ ها فرمود یک مویشان را با همه کاخ نشین ‌ها عوض نمیکند.۱ و این شیوه او بود که از جدش به ارث گرفته بود و هرگز خوی خوش‌ نشینی نداشت و همنشینی با محرومین و سادگی آنان را بر هم مجلسی با اشراف و افاده ‌های آنان ترجیح میداد و اگرچه جماران ‌نشین بود ولی در خانه و حسینیه ‌ای ساده سکنی داشت و نسبتی با برج و عمارت آنجا نداشت.

۱۵ خرداد ۴۲ اگرچه تلخ بود ولی نتیجه ‌ای شیرین داشت که به انقلاب اسلامی مستضعفین رسید و با آن در رگهای بی‌ رمق مظلومان خون تازه جهید و بر تمام مدعیان آزادی و استقلال خط بطلانی کشید که اکنون که به دهه چهارم انقلاب رسیده ‌ایم هنوز خط انقلاب اسلامی خمینی، خط انقلابی و صراط مستقیم مستضعفین جهان است که بعد از این همه سال خود را سرباز خمینی میدانند و می ‌خوانند.

با پیروی از انقلاب او انقلاب میکنند و مردم را به اسلام دعوت میکنند و مبارزه میکنند و مدعیان اسلام‌ های رنگارنگ را رسوا میکنند. میدانند که اسلام مرفهین بی ‌درد و متحجرین بی ‌مغز، اسلام لیبرال آمریکایی، اسلام فریبکار انگلیسی، اسلام وهابی عربستانی و اسلام لائیک عثمانی هیچ نسبت و سنخیتی ندارند با اسلام ناب محمدی صل الله علیه و آله که خمینی بت شکن آنرا به انسان حیرت زده آخرالزمان هدیه نمود و از گمراهی به رستگاری رساند.

اسلام ناب همان اسلامی است که برگرفته از زلال اندیشه نبوی است و منادی توحیدی است که هرگز با شرک و تکفیر جمع نمیشود. اسلامی که نه ظلم میکند و نه ظلم می ‌پذیرد.۲ اسلامی که در آن جهاد موج میزند از جهاد اصغر و جهاد اکبر گرفته تا جهاد کبیر. از جهاد با دشمن فریبکار، مستکبر و عهدشکن که جهاد اصغر است تا جهاد با نفس سرکشی که دائما به بدی دستور میدهد۳ و تا جهادی دیگر که کبیر نام دارد و به پیروی نکردن و تبعیت از دشمنان دستور میدهد۴ و این همان چیزی است که خوش خیالان و سخن بازان نفوذی که راه بیگانه به خانه باز میکنند همواره گرفتار آنند و مردمانشان گرفتار آنان. اسلامی که خمینی کبیر به آن رهنمون میکرد اسلام آزادگی و ایستادگی است. آزادگی در برابر هر تطمیع و تهدید و تحریم. آزادی از هرچیزی که پای مظلوم را غل و زنجیر میکند و ایستادگی در برابر هر قلدری که غلط اضافی کند، از کدخدا گرفته تا غلامان کدخدا و مخصوصاً غاصبان مکه و مدینه.

اسلام سربلند و سرافراز، شعب ابی ‌طالب تحمیلی را پذیرفت تا ثابت کند تحریم نامه و عهدنامه مشرکین کاغذ پاره ‌ای بیش نیست و تنها به درد موریانه خوردن می‌ خورد. ما که اکنون در دوران بدر و خیبریم و در عزت و اقتدار سرآمد و الگوی جهانیم به برکت همان نگاه بلند آن روح خداست که اکنون به خلف صالحش رسیده است. همان که در خشت خام دیده بود که رابطه با آمریکا رابطه گرگ و میش است و برخی در آینه هم ندیدند. می ‌فرمود: عزیزان من، همت کنید و زنجیرهاى اسارت را پاره‏ کنید.۵ و این نگاه بود که اسلام و انقلاب را تا عمق کشورها و در عمق قلب ‌های مردمان جویای حقیقت برد و همین نگاه بود که پشت کدخدایان شرق و غرب را به لرزه انداخته بود و همین اسلام است که خار چشم دشمنان است و آنان از آن می ‌هراسند نه اسلام معامله‌گر و بخشی نگر مرعوب که تنها به مذاق روشنفکران متحیر و غرب زده، خوش می‌ آید و برای آب خوردن مردمانش هم محتاج دیگران است.

هنوز در نیمه خردادیم و از نیمه خرداد ۴۲ تا نیمه خرداد ۶۸، ۲۶ سال می‌ گذرد و امام امت با دلی آرام و قلبی مطمئن از میان مردمش کوچ میکند و به آنجا میرود که از آنجاست و ما می ‌مانیم و منظومه فکری او که به شدت در خطر تحریف است و آنان که با وجود اندیشه نورانی امام خمینی، موجودیت خود و تفکراتشان را در خطر می ‌بینند درصددند که اندیشه بلند آن حکیم فرزانه را آن ‌گونه که می ‌خواهند تعریف و تحریف کنند. گروهی دائماً از نشست و برخاست خود با امام و سابقه رفاقتشان با آن عزیز سفر کرده می ‌گویند بدون آنکه اکنون رفتار و گفتار و منش و بینششان بویی از آن حکیم الهی داشته باشد. آنها در اصل با این حربه درصدد مصادره امام از انقلاب اسلامی و یا انقلاب اسلامی از امامند و نمیدانند که نزدیکترین مردم به ابراهیم، همان کسانى هستند که او را پیروى کرده ‏اند.۶ وگرنه بی ‌بهره‌ گانی هم بودند که نسب و حسبی با ابراهیم بت‌ شکن داشتند و خود بت تراش بودند.

او میدانست و میگفت که انقلاب اسلامی ایران محدود به مرزهای ایران نیست و سرآغاز انقلاب بزرگ حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه و جهانی است و در تداوم انقلاب انبیاء و اولیاء الهی است و به این دلیل است که امام حاضر می ‌فرمایند بیعت با انقلاب اسلامی و امام خمینی بیعت با پیغمبر است. می ‌فرمود این انقلاب اسلامی هدیه ‌ای از خداست که دست بشر در آن دخالت نداشت و اگرچه با انقلاب بودن سابقه خوبی است ولی انقلابی ماندن و با انقلاب ماندن مهمتر و بهتر است هرچند که برخی از آنان که در میانه راه به انقلاب پیوستند و خدماتی هم داشتند انقلاب را سطحی دیدند و از این سطح به عمق نرسیدند و ندانستند که اصل انقلاب در عمق و درون انسانها و ذهنیت ‌ها و دلهاست و به این خاطر است که دائماً در حال حرکت پرشتاب است و ایستایی ندارد؛ چرا که یک جریان است و والاترین حقیقت الهی در زمان معاصر ماست و این حجم از هجمه‌ های رنگارنگ و شیطنت ‌های گوناگون و نفوذ نفوذی ‌ها به خاطر آن است که مالک اشتر سپاه علی به خیمه کفر معاویه رسیده و اینان که به دروغ قرآن و ارزشها را با نیزه بالا برده ‌اند برای آن است که می ‌خواهند مردم را بفریبند و مالک را برگردانند.

اندیشه امام راحل که اکنون ۲۶ سال است امام حاضر انقلاب هرساله به تبیین گفتمان او همت گماشته و از راه او می‌ گوید و مرام او. از اینکه در نگاه او دوست که است و کجاست و دشمن نیز؟ تحریف امام کدام است و ساده زیستی اش چگونه بود؟ و هزار نکته از او، تا که مبادا چرب و شیرین ‌زدگان دنیا نامش را مصادره و تحریف کنند.

او می ‌گوید که خمینی یک حقیقت همیشه زنده است، همانگونه که انقلاب نیز یک حقیقت همیشه جاوید است و این انقلاب بی ‌نام خمینی در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست. از اسلام عزتمندانه ‌ای سخن می ‌گوید که در جهان دو قطبی سلطه‌ گر و سلطه ‌پذیر قطب سومی را بنا نهاد که سلطه ‌ستیز است. چشم امیدش به اراده توده ‌های مردم است و جنگ نامتوازن میان مستکبران و مستضعفان را تنها با توکل به خدا و ایجاد و تقویت اعتماد به نفس ملی میسور میداند.

اسلامی که مرعوب قدرتها نمیشود و دستاوردهای خود را مدیون دشمنان نمیداند.

اسلامی که هرگز توحیدش را به شرک و تثلیث دشمنان خدا نمی فروشد و هرگز ثروت نقد مردمانش را با وعده ‌های نسیه دشمنان معاوضه نمیکند و اسلامی که بر مبنای قرآن، به دشمن غدار و فریبکار بی ‌اعتماد است و اسلامی که معتقد است سیاست با دروغ جمع نمیشود و حاکمان باید با مردم که ولی نعمتند صادق باشند و مسئولان در این جامعه نوکران مردمند و خدمتگزار و در هنگام تصمیمات بزرگ و قرارداد بستن‌ ها باید به عنوان نماینده یک حکومت اسلامی قرارداد امضا نمایند و صدها باید بر زمین مانده ‌ای که باید احیا گردد و ما بر تداوم انقلاب اسلامی او عازمیم و جازم و میدانیم که فرموده ‌اند للحق دوله و للباطل جوله.۷ امسال نیز منتظریم تا شعاعی دیگر از نورانیت آن امام را از این امام بشنویم و ببینیم.

X سالگرد رحلت امام خمینی X بنیان گذار انقلاب اسلامی X انقلاب اسلامی X جمهوری اسلامی ایران X 14 ستاره X 14setare.com X نیمه خرداد X 15 خرداد ۱۳۶۸ X 15 خرداد ۱۳۴۲ X 14 خرداد ۱۳۶۸ X نبمه خرداد ماه X نایب امام خمینی X امام خامنه ای X آیت الله خامنه ای X رهبر ایران

۱- ۱۳۶۰/۱/۱۶ صحیفه امام، ج۱۴، ص۲۶۱
۲- برگرفته از لا تظلمون و لا تظلمون- سوره مبارکه بقره آیه۲۷۹
۳- ان النفس الاماره بالسوهء- سوره مبارکه یوسف آیه ۵۳
۴- فلا تطع الکافرین و جاهدهم به جهاداً کبیرا سوره مبارکه فرقان آیه۵۲
۵- پیام به ملت ایران به مناسبت چهلم شهدای۱۷شهریور صحیفه امام. ج۳٫ ص۵۱۱
۶- ان أولی الناس بابراهیم للذین اتبعوه. سوره مبارکه آل‌عمران آیه۶۸
۷- برای حق دولتی ماندگار است و برای باطل جولانی زودگذر.

منبع : مشرق نیوز

————————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “اماما؛ راهی راه تو هستیم همه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط