پربازدید های گوناگون های خبری

افزایش نرخ بیکاری و آمار بیکاران شهر تهران

آمار بی کاران در تهران- جستجوی شغل و کاریابی در تهران- X بیکاری در ایران- مشکل بیکاری- آماری از بیکاری در ایران- تعداد جمعیت بیکاران کشور- 14setare.com- اداره کار- وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی- 14 ستاره- آمار بیکاری تهران در سال 94

مدیرکل تعاون و کار و رفاه اجتماعی استان تهران در بیان جزئیات وضعیت اشتغال و بیکاری استان تهران گفت: در اقتصاد استان تهران سهم بخش کشاورزی ۱.۲ درصد، سهم بخش صنعت ۳۵.۵ درصد و سهم بخش خدمات، ۶۳.۳ درصد است.

به گزارش “۱۴ ستاره“، استان تهران به لحاظ مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. علاوه بر اینکه تهران پایتخت کشور و ۵۴ درصد منابع ریالی بانکهای کشور را به خود اختصاص داده است با بیــــش از ۱۲ میلیون نفر جمعیت، حدود ۱۶ درصد از جمعیت کل کشور را در خود گنجانده است. به همین دلیل نگاه برنامه‌های اجتماعی،‌اقتصادی و فرهنگی در این استان ویژه تر است و در مقوله اشتغال نیز در جایگاه ویژه ای قرار دارد و همواره در برنامه ریزی های مسئولان برای اشتغال زایی مد نظر بوده است.

همواره میزان اشتغال زایی در این استان نسبت به سایر استان‌های کشور کمتر بوده است چرا که برنامه ریزی‌ها و تمرکز‌های امورات اداری در این استان است.

احمد لطفی نژاد، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بیست و پنجمین نشست شورای گفت و گوی استان تهران که با حضور استاندار و رییس اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، به ارائه گزارشی از اشتغال و بیکاری و نیز برنامه دولت در این زمینه پرداخت.

وی گفت: بر اساس برآورد انجام شده درسال ۱۳۹۳، از تعداد یک میلیون و ۲۲۵ هزار و ۱۹۲ کارگاه‌ فعال در کل کشور که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند، تعداد ۲۲۹هزار و ۲۷۵ کارگاه یعنی معادل۱۸٫۷ درصد در استان تهران قرار دارد و از ۱۳میلیون و ۳۴۴هزار و ۴۹۸ نفر بیمه‌شده اصلی، سه میلیون و ۵۸ هزار و ۱۸۵ نفر یعنی معادل ۲۳ درصد کل این جمعیت، بیمه‌ شده استان تهران هستند.

نرخ بیکاری استان تهران در سال ۹۴ به ۱۳٫۸ درصد رسید

لطفی‌نژاد سپس به معرفی برخی اقدامات اداره کل متبوع خود در زمینه اشتغال استان تهران پرداخت و گفت: جویندگان کار ثبت نام شده برابر ۹۸هزار و ۱۶۹ نفر، فرصتهای شغلی برابر ۹۳هزار و ۵۲۷ و به کار گمارده شدگان معادل ۳۴هزار و ۸۷۹ نفر بوده است. همچنین تعداد ایجاد اشتغال در مشاغل خانگی، ۶۱۶ نفر محاسبه شده و ضمن این که ۴۸هزار نفر نیز مقرری‌بگیر هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه افزود: با توجه به برآوردهای انجام شده بر اساس آمار مرگ‌و‌میر و زاد ‌و‌ ولد اعلام شده توسط سازمان ثبت احوال استان و پردازش‌های انجام شده بر روی اطلاعات حاصل از سرشماری سال ۹۰ و اطلاعات موجود در اداره آمار و اطلاعات راهبردی وزارت متبوع، در سال ۱۳۹۴ جمعیت کل استان ۱۲میلیون و ۷۸۸هزار و ۸۱۷ نفر، نرخ بیکاری استان ۱۳٫۸درصد، نرخ بیکاری مردان ۴۷٫۶ درصد و نرخ بیکاری زنان ۸۷٫۱۶ درصد است.

۳۵۰ هزار بیکار در تهران، آمار بیکاران استان تهران

لطفی نژاد تعداد کل بیکاران استان را ۳۵۰هزار و ۴۵۱ نفر، تعداد کل مردان بیکار را ۲۳۴هزار و ۵۵۷ نفر و تعداد کل زنان بیکار را ۱۱۵هزار و ۸۹۴ نفر برشمرد و گفت: شهرستان فیروزکوه با نرخ بیکاری ۵ درصد کمترین و شهرستان ورامین با نرخ بیکاری ۶۳٫۱۰ درصد بیشترین نرخ بیکاری استان را داراست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرد که نرخ مشارکت اقتصادی از ۳۶٫۴ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۳۷٫۱ در سال ۱۳۹۴ رسیده است. نرخ بیکاری جوانان از ۱۶٫۳ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۱۷٫۳ درصد در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است.

خدمات بیشترین سهم اشتغال استان تهران

به گفته لطفی‌نژاد، در اقتصاد استان تهران سهم بخش کشاورزی ۱٫۲ درصد، سهم بخش صنعت ۳۵٫۵ درصد و سهم بخش خدمات، ۶۳٫۳ درصد است. یکی از مشکلات بازار کار کشور، بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی است که علت اصلی آن عدم انطباق سیاست‌های آموزش عالی با نیازهای بازار کار است. لذا طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی با هدف کاهش تعداد دانش‌آموختگان دانشگاهی بیکار و بسترسازی جهت جذب آنها در بازار کار، یکی از برنامه‌ های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با همکاری سایر دستگاه‌ های اجرایی در استان اجرا خواهد شد.

به گفته لطفی‌نژاد در این طرح ۳۰درصد از مبلغ کمک هزینه کارورزی توسط دولت و ۷۰ درصد الباقی توسط واحد پذیرنده تامین و به کارورزان پرداخت میشود. طرح تکاپوی توسعه کسب‌ و‌ کار و اشتغال پایدار در سال ۱۳۹۳ در شورایعالی اشتغال کشور تصویب شده و هدف از تدوین چنین طرحی، حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید از طریق توسعه رسته فعالیت‌های دارای مزیت نسبی و رقابتی با تکیه بر ارتقا توان بنگاه‌های موجود در استانهاست. در توسعه بنگاه‌های موجود نیز تمرکز بر بنگاه‌ های کسب‌و‌کار خرد، کوچک و متوسط خواهد بود. در این طرح تلاش میشود تا با تحلیل زنجیره ارزش، حلقه‌ هایی مورد حمایت قرار گیرند که ظرفیت بالاتری برای جذب نیروی کار فعال دارند.

لطفی‌نژاد در ادامه آماری هم از وضعیت اشتغال اتباع خارجی در استان تهران ارائه کرد و گفت: اگر اتباع خارجی در گذشته تنها در مشاغلی اشتغال می‌یافتند که ایرانی‌ها تمایلی به آن نداشتند، اکنون این زنگ خطر نیز به صدا درآمده که آنها وارد مشاغل صنعتی نیز شده‌اند.

منبع: تسنیم

—————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “افزایش نرخ بیکاری و آمار بیکاران شهر تهران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط