پربازدید های کامپیوتر و اینترنت

آشنایی با موتور جستجوی یاندکس yandex

yandex_source_موتور جستجوی قدرتمند روسی یاندکس - سایت یاندکس- موتور جستجوگر یاندکس- موتور جستجوی یاندکس- یاندکس- یاندکس روسیه- آشنایی با موتور جستجوی یاندکس- امکانات یاندکس- سایت گوگل- google.comX yandex.comX گوگل آمریکا- شرکت گوگل- روسیه- آمریکا- 14 ستاره- 14setare.com

گرچه به نظر میرسد با وجود غول قدرتمندی چون گوگل، ایده‌ ی اجرای موتورهای جستجو کاری بیهوده باشد اما آمار استفاده از این موتورهای جستجوی بومی نشان از محبوبیت و کارایی متفاوت این سرویس ‌هاست. در این مقاله تلاش داریم شما را با چهارمین جستجوگر برتر دنیا، موتور جستجوی بومی روسیه با نام یاندکس آشنا کنیم.

به گزارش “۱۴ ستاره“، موتور جستجو در عصر حاضر بازوی قدرتمندی برای جامعه بشری محسوب میشود که سالهاست رقابت تنگاتنگی را برای جوامع پیشرفته در این زمینه ایجاد کرده است.

گرچه به نظر میرسد با وجود غول قدرتمندی چون گوگل، ایده‌ ی اجرای موتورهای جستجو کاری بیهوده باشد اما آمار استفاده از این موتورهای جستجوی بومی نشان از محبوبیت و کارایی متفاوت این سرویس ‌هاست.

در حال حاضر در دنیا بیش از ۲۰۰ موتور جستجو با زیرساخت ‌های متفاوت در کنار ابرقدرتی چون گوگل مشغول ارائه خدمات هستند.

یاندکس یکی از موتورهای جستجوی بومی قدرتمند است که عنوان چهارمین موتور پرطرفدار جهان را به خود اختصاص داده است. این جستجوگر علاوه بر محبوبیت بسیاری که در روسیه دارد توانسته است به سهم ۶۰ درصدی از میزان جستجوی کاربران اینترنتی در کشور خود برسد و به این ترتیب جایگاه اول را در روسیه از این منظر کسب کند. یاندکس علاوه بر محبوبیت در روسیه، در کشورهای اوکراین، قزاقستان و بلاروس نیز مورد استقبال فراوان قرار گرفته است.

یاندکس در ارائه خدمات خود، از سرویس‌ ها و خدمات گوگل الگو‌برداری کرده است. ارائه سرویس‌ های متنوع، ورود به بازار بین ‌المللی ( سال ۲۰۱۰) و جذب آگهی‌ های تبلیغاتی، این شرکت را به فضای رشد مناسبی جهت بازاریابی و کسب درآمد برای مشاغل و حرفه ‌ها مبدل کرده است که با افزایش چشمگیر استقبال کاربران، روندی صعودی را در جذب سرمایه برای کشور روسیه به همراه داشته است. تأسیس دفاتر متعدد در کشورهای مختلف ازجمله ترکیه و اوکراین نیز به روند رو به رشد این شرکت کمک فراونی کرده است.

این موتور جستجو که بسیار مورد حمایت دولت روسیه واقع شده است، طبق گفته‌ های پوتین، رئیس ‌جمهور این کشور، گامی بزرگ برای حفظ و کنترل امنیت اطلاعاتی برای روسیه در مقابل جاسوسی اطلاعاتی امریکا از طریق سرورهای گوگل، محسوب میشود.

تاریخچه یاندکس Yandex 

بررسی ریشه تاریخی یاندکس Yandex به سال ۱۹۹۰ برمیگردد، زمانی که Arkady Volozh و Arkady Borkovsky شرکتی را به نام آرکادی تأسیس کردند که بر روی نرم‌ افزاری بر پایه میکروسافت داس ثبت اختراعاتی داشت. نرم‌ افزار آنها قابلیت سرچ متنی بر مبنای واژه ‌شناسی روسی داشت.

در سال ۱۹۹۳ ارکادی زیرمجموعه ‌ای از شرکت بین ‌المللی comptek شد که این شرکت نیز توسط ولوژ در سال ۱۹۸۹ پایه‌گذاری شده بود.

در سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۹۶ این شرکت، تکنولوژی سرچ خود را ارتقا داد و نرم ‌افزار سرچ خود را که قابلیت گشت ‌وگذار در (کتاب مقدس)Bible و ادبیات طبقه ‌بندی ‌شده روسی را داشت، رونمایی کرد.

در سال ۱۹۹۳ ارکادی ولوژ و ایلیا سگالویچ (دو دوست دوران مدرسه) با همکاری با یکدیگر نرم‌ افزار سرچ خود را توسعه دادند و واژه یاندکس را برای نام ‌گذاری این سرویس و تکنولوژی خود انتخاب کردند.

این نام برگرفته از واژه‌ های Yet Another iNDEXer می ‌باشد.

کلمه روسی “Я”) “Ya”) معادل تلفظی همان “i”, در زبان انگلیسی است و واژه “Яndex” یک جناس بر پایه کلمه index ایجاد میکند.

موتور جستجوی یاندکس Yandex در ۲۳ سپتامبر ۱۹۹۷ بارگزاری شد و در نمایشگاه softool مسکو به نمایش گذاشته شد. در ابتدا این موتور جستجو توسط شرکت comptek توسعه یافت سپس در سال ۲۰۰۰ یاندکس به‌ عنوان شرکت مستقلی توسط ولوژآرکادی به ثبت رسید.

یاندکس Yandex یکی از موتورهای جستجوی بومی قدرتمند است که عنوان چهارمین موتور جستجوی پرطرفدار جهان را به خود اختصاص داده است.

 آشنایی با یاندکس، موتور جستجوی بومی روسیه

فرصت ‌های درآمدی یاندکس Yandex

مهمترین منبع درآمدی یاندکس از طریق تبلیغات تامین میشود که این تبلیغات یا به شکل بنر و متن‌ روی سایت‌ های یاندکس ظهور میکند یا به شکل سرویس‌ های تبلیغ کلیکی است. در این بین با جهت ‌گیری بازار به سمت تبلیغات درون اپلیکیشنی و موبایلی، یاندکس نیز خدمات خود را در این حوزه گسترش داده است. برای مثال اپلیکیشن Yandex.Radio در هر سه ساعت، سه دقیقه تبلیغ صوتی را برای شنوندگان پخش میکند.

بر اساس آمار منتشر شده از eMarketer، روسیه چهارمین بازار بزرگ جهان در حوزه تعداد مشاهده ویدیوهای آنلاین و صاحب دومین جایگاه از نظر میانگین ساعتی مشاهده ویدیوها (بعد از ژاپن) است که فرصت خوبی را برای تبلیغات ویدیویی در اختیار یاندکس قرار می‌ دهد.

در جدیدترین گزارش مالی منتشر شده از یاندکس، این کمپانی توانسته است در سه ماهه اول ۲۰۱۶ رقمی بالغ بر ۲۴۳ میلیون دلار درآمد کسب کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد رشد داشته است.

همچنین در این سه ماه، سهم این شرکت روسی از بازار جستجو به ۵۷.۶ درصد رسیده است.

این کمپانی اعلام کرده است که به سرمایه ‌گذاری عظیم خود بر روی سه سرویس تبلیغات، تاکسی آنلاین و بازار (مقایسه کالا و قیمت) ادامه داده و تلاش دارد در طی چند ماه آینده بر روی آنها تمرکز کند.

مهمترین منبع درآمدی یاندکس Yandex از طریق تبلیغات تامین میشود.

یاندکس Yandex در رقابت با گوگل google

مهمترین تفاوت گوگل و یاندکس در فهم بهتر یاندکس از CrazyFont ( نوشتن به زبان روسی با حروف انگلیسی) است که برای روسی زبان ‌هایی که به صفحه کلید با حروف Cyrillic‌ (حروف زبان روسی) ‌دسترسی ندارد، مهم و موثر است. این جستجوگر همچنین از فهم بالاتری نسبت به پرس ‌و جوهای پیچیده ‌تر روسی نسبت به گوگل برخوردار است و نتایج بهتری ارایه میکند.

یکی از مهمترین مشکلاتی که یاندکس در رقابت با گوگل با آن رو‌به‌رو است به تاثیرگذاری سیستم ‌عامل اندروید بر صنعت گوشی ‌های هوشمند باز می‌گردد. با توجه به اینکه بیشتر مردم دنیا از گوشی ‌های اندرویدی (با توجه به تنوع و رنج قیمتی مناسب) بهره می ‌برند، این عامل موجب شده است که گوگل از طریق سیستم‌ عامل و سرویس ‌های ویژه خود تاثیر بیشتری بر مخاطبان بین ‌المللی خود بگذارد. در واقع سیستم عامل اندروید به بزرگترین بستر برای گسترش سرویس ‌های گوگل و درآمد‌های تبلیغاتی این شرکت تبدیل شده است.

یاندکس در اولین تلاش خود برای غلبه بر سیطره گوگل، به توسعه Yandex.Kit پرداخته است که از طریق آن کاربران به سیستم‌ عامل اندروید البته بدون حضور گوگل و سرویس‌ های آن دسترسی دارند. یاندکس همچنین فروشگاه اپلیکیشن اختصاصی خود را برای رقابت با گوگل پلی ایجاد کرد است.

حاشیه سود یاندکس از فعالیت‌ های خود به رقم شگفت‌ انگیز ۳۳.۵ درصد میرسد که در مقایسه با ۱۲ درصد گوگل بسیار بهتر است. یاندکس تمام این موفقیت ‌های خود در برابر گوگل را در بازار رقابتی و بدون محدودیت دولتی به ‌دست آورده است. در حالی که کشور روسیه محدودیت خاصی برای دسترسی کاربران به گوگل اعمال نکرده است ( بر خلاف کشور چین)، یاندکس توانسته با تکیه بر استعدادهای بومی و تلاش و پشتکار به این حد اعلایی از موفقیت ادامه‌ دار دست‌یابد.

یاندکس هم‌ اکنون نزدیک به ۶۰ درصد از بازار جستجوی اینترنتی در روسیه را در دست دارد.

yandex- google- یاندکس -موتور جستجوی یاندکس -موتور جستجوگر گوگل -موتور جستجوگر یاندکس -یاندکس روسیه -گوگل آمریکا -سایت گوگل -سایت یاندکس -yandex.com - google.com - موتور جستجو -محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم

سرویس ‌ها، اپلیکیشن‌ ها و نرم ‌افزارهای Yandex 

یاندکس هم‌ اکنون پربازدید ترین سایت کشور روسیه محسوب میشود که سرویس ‌های متنوع ارائه شده در آن به یکی‌ از کلیدی ‌ترین دلایل موفقیت این موتور جستجو مبدل شده است. از جمله مهمترین این سرویس ‌ها به موارد ذیل میتوان اشاره داشت :

موتور جستجو (Yandex Search)

سرویس ارسال و دریافت ایمیل (Yandex Mail)

ذخیره‌سازی مجازی (Yandex Disk)

ذخیره رایگان عکس (Free photo hosting)

جستجوگر پیشرفته عکس (Yandex Image)

مقایسه کالا و قیمت‌ در بازار (Yandex Market)

سرویس پرداخت الکترونیک (Yondex Money)

مکان‌یابی اینترنتی (Yandex Maps)

سرویس تبلیغاتی مشابه گوگل (Yandex Direct) AdWords

سرویس ترجمه آنلاین (Yandex.Translate)

جستجو و تماشای فیلم و موزیک (Yandex Music/ Yandex Video)

سایت کتاب راهنما (Yandex.Catalog)

سرویس عکس (Yandex Fotk)

جستجوی اخبار (Yandex.News)

وبلاگ (Ya.ru)

خدمات پردازش داده‌ های ژئوفیزیک و زمین شناسی (Yandex Terra)

تاکسی‌ یاب آنلاین (Yandex Taxi)

سرویس ‌های دیگری که یاندکس را در کسب محبوبیت بیشتر یاری رسانده ‌اند :

سرویس تماشای تصاویر عریض از خیابان‌های روسیه،‌ اوکراین، بلاروس، قزاقستان و ترکیه (Yandex.Panoramas)

شبکه اجتماعی برای تماس ‌های تجاری (MoiKrug)

سایت سنجش آمار سایت‌ ها (Yandex Metrics)

جستجو از دایره‌ المعارف‌ ها و لغتنامه‌ (Yandex.Slovari)

هرکدام از این سرویس ‌ها قابلیت ویژه ‌ای هستند که مسلماً ارائه آنها به زبان بومی کشور روسیه سهولت و جذابیت استفاده از آنها را برای کاربران روسی ‌زبان بیشتر نموده است.

از جمله محبوب ‌ترین نرم ‌افزارهای توسعه داده شده توسط یاندکس :

مرورگر Yandex Browser : که بر اساس پروژه متن باز کرومیوم توسعه داده شده و به کاربران در هنگام بازدید از سایت‌های خطرپذیر هشدار می‌دهد. این مرورگر همچنین فایل‌ های دانلودی را توسط آنتی ‌ویروس محبوب کسپرسکی چک میکند.

افزونه Yandex Elements : که برای تمامی مرورگرهای رایج تهیه شده است.

یاندکس همچنین اپلیکیشن‌ های موبایلی متفاوتی از سرویس ‌های محبوب خود تهیه کرده است تا بر بازار نرم ‌افزارهای موبایلی نیز تسلط بیشتری داشته باشد.

منبع : پارسی جو

———————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “آشنایی با موتور جستجوی یاندکس yandex”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.