پربازدید های گوناگون های خبری

استفاده از ملخ برای شناسایی مواد منفجره

استفاده از ملخ برای شناسایی مواد منفجره- X استفاده از ملخ برای شناسایی مواد منفجره و بمب ها X 14 ستاره X 14setare.com X ملخ X حشرات X تحقیقات آزمایشگاهی درباره ملخ ها

دانشمندان در حال تحقیق در مورد یک فناوری جدید هستند که با استفاده از آن میتوان از حس بویایی ملخ‌ ها برای شناسایی مواد منفجره استفاده کرد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، به باور این دانشمندان خالکوبی‌ های روی بدن ملخ که حرارت تولید می کنند آنها را قادر خواهند ساخت تا آنرا در مناطق خطرناک و یا دور افتاده را از از راه دور کنترل کنند.

در این پژوهش، سیگنال ‌های عصبی مغز ملخ توسط یک تراشه پردازشگر کم قدرت که اطلاعات را رمزگشایی خواهد کرد پردازش شده و به صورت بی‌ سیم هشدارهایی را به مقامات ارسال خواهد کرد.

این تراشه دارای یک ال.‌ای.‌دی ساده است که در صورت وجود بمب و یا مواد شیمیایی به رنگ قرمز و در صورت عدم وجود آن به رنگ سبز در می‌آید.

پروفسور رامان، استادیار مهندسی پزشکی در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه واشنگتن، چندین سال است که به مطالعه نحوه استفاده ملخ‌ ها از حس بویایی ‌شان می‌پردازد.

به گفته پروفسور دامان، حس بویایی در حشرات جز حس ‌های اولیه و بسیار مهم بوده اما در انسان ها بیشتر جنبه زیبایی شناختی دارد.

اما ملخ‌ ها یک نکته مشابه با انسان ‌ها دارند آنهم این است که می ‌توانند یک بوی خاص را حتی زمانی که با بوی ‌های دیگر آمیخته شده تشخیص دهند.

به گفته پروفسور رامان این حشرات دارای یک بینی رباتیک هستند که می ‌تواند آموزش ببیند و مواد شیمیایی را به دقت شناسایی کند.

وی افزود: شناسایی یک بوی جدید که در اطراف یک ملخ پخش می‌ شود تنها چند صد میلی ثانیه زمان برده و آنها مواد شیمیایی را با یک روش فوق سریع شناسایی می‌ کنند.

سریکانت سیگاماننی استاد علوم مواد که متخصص مواد نانو نیز هست، یک “تاتو” پلاسمونیک از ابریشم زیست سازگار را ایجاد کرده و آنرا به بال ملخ متصل کرده است. این تاتو گرمای خفیفی را تولید کرده و امکان هدایت و کنترل از راه دور ملخ ‌ها را فراهم میکند.

این خالکوبی همچنین قادر به جمع آوری نمونه از ترکیبات آلی فرار در مجاورت این حشرات برای روش‌ های آزمایشی دیگر خواهد بود.

پروفسور رامان اظهار کرد که آزمایش این نمونه اولیه در طول یک سال انجام خواهد شد و اگر نتیجه این آزمایش موفقیت آمیز باشد، در کمتر از دو سال آینده در دسترس خواهد بود.

وی همچنین معتقد است که این فناوری جدید می ‌تواند به تشخیص‌های پزشکی در انسان ‌ها که در حال حاضر توسط بو مشخص میشوند کمک کند.

دفتر تحقیقات نیروی دریایی آمریکا در حال حاضر به وی برای ادامه تحقیقاتش ۷۵۰ هزار دلار کمک مالی اعطا کرده است.

منبع : ایسنا

————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “استفاده از ملخ برای شناسایی مواد منفجره”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط