پربازدید های سینما، تلویزیون

مروری بر کارنامه داوود رشیدی در سینما و تلوزیون

کارنامه بازیگری داوود رشیدی - عکس مرحوم استاد داوود رشیدی - کارنامه بازیگری داوود رشیدی - عکس مرحوم استاد داوود رشیدی - عکس های داوود رشیدی - عکس هنرنمایی های داوود رشیدی- فیلم های داوود رشیدی- مفتش شش انگشتی - خوجه ممد شیلات - نقش کشیش مسیحی در کلاه پهلوی- نعمان بن بشیر انصاری در مختارنامه - سابقه بازیگری-س.ک.س- داوود رشیدی- آثار سینمایی داوود رشیدی- آثار نمایشی و تئاتر داوود رشیدی- سوابق بازیگری داوود رشیدی- آثار تلوزیونی داود رشیدی- 14 ستاره- کلاه پهلوی- مختارنامه- شیلات- هزاردستان- 14setare.com- کوچک جنگلی

از نقش‌ آفرینی‌ های بارز و کارنامه بازیگری داوود رشیدی میتوان به حضورش در «هزار دستان»،‌ «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» اشاره کرد که در هر کدام از آنها بازی متفاوتی را از خود بر جای گذاشت.

به گزارش “چهارده ستاره“، داوود رشیدی فعالیت حرفه‌ ای خود را در تلویزیون و در سال ۵۲ با مدیریت گروه نمایش‌ ها و سرگرمی‌ های آن سازمان (شامل سریال‌ ها، مسابقات، تئاترهای تلویزیونی) آغاز کرد. او که در رشته کارگردانی و بازیگری تحصیل کرده بود، به واسطه علاقه‌ ای که از کودکی به این حیطه داشت، از طریق یکی از بستگان خود در نمایشی مشغول به بازی و در اداره تئاتر آن زمان که به وزارت فرهنگ و هنر وابسته بود، استخدام شد و گروه تئاتر امروز را تاسیس کرد.

درگذشت داوود رشیدی- عکس هایی از داوود رشیدی- عکس های داوود رشیدی و بزرگان سینما - داوود رشیدی کنار مشایخی- داوود رشیدی کنار محمد علی کشاورز - داوود رشیدی و عزت الله انتظامی - داوود رشیدی کنار علی نصیریان- داوود رشیدی در کنار جمشید مشایخی - davood rashidi - درگذشت داوود رشیدی- داوود رشیدی- سوابق بازیگری داوود رشیدی- آثار تلوزیونی داود رشیدی- آثار نمایشی و تئاتر داوود رشیدی- آثار سینمایی داوود رشیدی- ۱۴ ستاره- پیام محمدعلی کشاورز پس از فوت داوود رشیدی- پیام علی نصیریان پس از فوت داوود رشیدی- پیام عزت الله انتظامی پس از فوت داوود رشیدی- پیام جمشید مشایخی پس از فوت داوود رشیدی- ۱۴setare.com- علی عسکری رییس رسانه ملی- پیام علی عسکری پس از فوت داوود رشیدی- علی نصیریان- محمدعلی کشاورز- جمشید مشایخی- عزت الله انتظامی- صدا و سیما

تله تئاترها اولین حضور رشیدی در تلویزیون

از اولین کارهای او در حوزه تصویر میتوان به بازی در تله تئاتر «در جزیره‌ ای غریب» و «سیسیل یا مکتب پدران» اشاره کرد. همچنین رشیدی از سال ۴۵ تا ۴۹ تله تئاترهایی چون «ریچارد سوم»، «صدایی در لیوان»، «خوشا به حال بردباران»، «باجه»، «همسفر»، «سیزیف و مرگ»، «دیکته و زاویه» را کارگردانی کرده است. این بازیگر در سال ۶۷ «رئیس جمهور ایندولند» در تله تئاتر «یکی از همین روزها» را ایفاگر بود. بازیگر پیشکسوت تلویزیون و سینما در سال ۸۷ تا سال ۸۸ تله تئاتر «هنر»، «آخرین گودو» و «شایعه» را در سمت کارگردان، تهیه کننده و مترجم متن در دست داشت.

این بازیگر در ادامه سریال‌هایی چون «هوس»،‌مستند داستانی «تاریخ قشم» را بازی کرد.

Image result for ‫مفتش شش انگشتی‬‎

هزار دستان اوج شکوفایی رشیدی

بی شک سریال «هزار دستان» به کارگردانی مرحوم علی حاتمی از آثار ماندگار دهه شصت تاریخ تلویزیون ایران است. این سریال از سال ۵۸ تا ۶۶ در شهرک سینمایی غزالی مقابل دوربین علی حاتمی قرار گرفت. جمشید مشایخی در نقش رضا خوشنویس،‌ عزت الله انتظامی خان مظفر، علی نصیریان ابوالفتح صحاف، محمدعلی کشاورز شعبان استخوانی و داود رشیدی در نقش مفتش شش انگشتی در این سریال هنرنمایی کردند.

رشیدی بلافاصله بعد از حضور در «هزار دستان» در سریال «کوچک جنگلی» و در نقش مستوفی الممالک بازی کرد. «گرگ‌ها»،‌ «عطر گل یاس»، «امام علی (ع)» در نقش حکیم بن جبله عبدی، عمو ابراهیم پیرمرد جنوبی «گل پامچال»، «آوای فاخته»، «آخرین ستاره شب»، «علی آقا ۱۲۱»، «تنهاترین سردار»، «پرواز قرن»، «خاله خانم بازیگر»، «تهران ۱۱»، «بازگشت پرستوها»، «روزهای زندگی»، «پزشکان»، «خاطرات یک خبرنگار»،‌«ورثه آقای نیکبخت»،‌«ولایت عشق» در نقش فضل بن ربیع،‌ «خانه ما» از سریال‌ هایی بودند که داود رشیدی در فاصله بین سالهای ۶۵ تا ۸۰ بازی کرده بود.

«چهره‌ ها»، «معصومیت از دست رفته»،‌ «مهمانپذیر طوبی»، «دایره تردید»، «چه کسی به سرهنگ شلیک کرد؟»،‌ «زائر سرای ممتاز»، «بچه‌ های هور»،‌ «نشانی»،‌ «بیداری»، «پاتوق»، «خسته دلان»، «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» از جمله سریال‌ هایی است که رشیدی تا سال ۹۰ در آنها نقش آفرینی کرد.

Image result for ‫مفتش شش انگشتی‬‎

کلاه پهلوی و نقشی که در ذات او بود

کشیش «موسیو آلفونس» در سریال «کلاه پهلوی» به کارگردانی سید ضیاءالدین دری یکی از نقش‌ آفرینی‌ های این بازیگر بود. ایفای نقش کشیشی مسیحی برای بازیگری مثل رشیدی که سالها در فرانسه تحصیل کرده و با کشیش‌های فرانسوی از نزدیک در ارتباط بوده است، کار سختی نبود. به همین دلیل برای ایفای چنین نقشی تحقیق زیادی نیز نکرده بود چرا که به طور کامل این شخصیت را می‌ شناخت و سالهای سال ما به ازای بیرونی‌ اش را دیده بود. حتی ضیاء الدین دری کارگردان این سریال نیز با توجه به پیشینه رشیدی و شناخت او از کشیش‌ ها چنین نقشی را به وی سپرده است.

Image result for ‫کلاه پهلوی داوود رشیدی‬‎

مختارنامه و بازی متفاوتی که رشیدی از خود بر جای گذاشت

رشیدی در سالهای ۸۳ تا ۸۸ در نقش «نعمان بن بشیر انصاری» ایفاگر یکی از نقش‌ های سریال «مختارنامه» به کارگردانی داود میرباقری بود.

بخشی از این سریال که به وقایع بعد و قبل از قیام عاشورا می‌ پرداخت، به زندگی تعدادی از اصحاب و یاران امام حسین (ع) و برخی یاران یزید و معاویه نیز پرداخت. یکی از همین افراد نعمان بن بشیر انصاری از یاران معاویه بود که در جنگ صفین مقابل حضرت علی (ع) قرار گرفت. قاضی دمشق و والی یمن و کوفه شد، اما مدتی بعد مردم به سمت او یورش آورده و وی را کشتند. بازی در نقش نعمان در کنار آثار تاریخی که این بازیگر ایفاگرش بوده است، با آن گریم و لباس منحصر به فرد که روایتی از مسلمانی از اهل سنت بوده است،‌ جایگاهی ویژه در کارنامه بازیگری این هنرمند داشت. رشیدی در این سالها در آثار بسیاری بازی کرده بود، اما در این میان تفاوت در به تصویر کشیدن این نقش‌ها او را از سایرین متمایز کرده بود و باعث درخشیدنش در کار شده بود.

Image result for ‫مفتش شش انگشتی‬‎

تله‌ فیلم‌ های معدودی که رشیدی بازی کرد

«بعد از روز آخر» و «رؤیا» از معدود تله فیلم‌ هایی بودند که این بازیگر در آنها بازی کرده بود.

«شیلات» شاخص‌ ترین بازی در کارنامه بازیگری داوود رشیدی

فیلم‌ های «فرار از تله»،‌«کندو»، «شیلات»، «خانه عنکبوت»، «کمال الملک» و «گل‌ های داودی» از شاخص ترین هنرنمایی‌ های رشیدی در دوران فعالیتش در تاریخ سینما بود. او «آق حسینی» کندو را آنچنان متبحرانه بازی کرده بود که اگر مخاطبی نمی‌ دانست که او همان بازیگر نقش خوجه ممد در «شیلات» است، هرگز تشخیص نمیداد که او همان داود رشیدی است که حالا فقط نام و یادی از او باقی مانده است…

Image result for ‫شیلات داوود رشیدی‬‎

davood rashidi - درگذشت داوود رشیدی- داوود رشیدی- سوابق بازیگری داوود رشیدی- آثار تلوزیونی داود رشیدی- آثار نمایشی و تئاتر داوود رشیدی- آثار سینمایی داوود رشیدی- 14 ستاره- پیام محمدعلی کشاورز پس از فوت داوود رشیدی- پیام علی نصیریان پس از فوت داوود رشیدی- پیام عزت الله انتظامی پس از فوت داوود رشیدی- پیام جمشید مشایخی پس از فوت داوود رشیدی- 14setare.com- علی عسکری رییس رسانه ملی- پیام علی عسکری پس از فوت داوود رشیدی- علی نصیریان- محمدعلی کشاورز- جمشید مشایخی- عزت الله انتظامی- صدا و سیما

منبع : فارس

————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “مروری بر کارنامه داوود رشیدی در سینما و تلوزیون”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط