پربازدید های پزشکی و تندرستیطب پیشگیری

اثرات روزه داری در کنترل چاقی و چربی خون

روزه داری-X درمان چاقی X تاثیر شیرینی بر چاقی X تاثیر روزه داری بر چاقی X روزه X ماه رمضان X در ماه رمضان چه غذایی نخوریم X سحرهای ماه رمضان X چه چیزی در افطاری بخوریم ؟ X چه غذایی بخوریم که تشنه نشویم ؟ X خوراکی هایی که در روزه داری نباید بخوریم X در افطار چه بخوریم ؟ X در سحری چه بخوریم X توصیه به روزه داران X 14 ستاره X 14setare.com X تشنگی روزه داری

روزه داری میتواند در بیماری هایی مانند چاقی، افزایش چربی خون و بسیاری از بیماری های دیگر اثرات سودمند بارزی داشته باشد.

به گزارش “۱۴ ستاره“، دکتر فرزاد شیدفر با بیان اینکه ماه رمضان علاوه بر اینکه زمانی برای تهذیب نفس و تقرب الهی است برای سلامتی نیز فواید زیادی دارد افزود :

تعداد بسیار زیادی از مطالعات و پژوهش های علمی، اثرات مفید روزه داری را بر روند متابولیسم و عملکرد بهینه اندام های بدن گزارش کرده اند.

وی در ادامه بر رعایت اصول تغذیه ای درماه رمضان تاکید کرد و گفت :

بین فاصله افطار و سحر باید از پرخوری و مصرف زیاد غذاهای شیرین و چرب پرهیز کرد و تناسب و تعادل غذایی باید حفظ شود.

استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد :

بهتر است افطار را با چای کمرنگ ولرم ویک عدد خرما شروع کرد و در ادامه از مواد لبنی مانند پنیر و همچنین گردو استفاده کرد و سپس با فاصله زمانی دیگری از غذاهای اصلی دیگر به عنوان وعده شام استفاده شود.

حجم غذای افطار باید کم باشد تا بتوان بعد از مدتی از وعده شام استفاده کرد. همچنین توصیه میشود که میوه و سبزی مانند سالاد نیز در فاصله بین افطار تا سحر استفاده شود.

وی به مردم توصیه کرد از مصرف زولبیا، بامیه و سایر شیرینی ها و همچنین غذاها و حلیم های حاوی روغن زیاد، خودداری کرد و زولبیا بامیه نیزحتما باید از شیرینی فروشی های معتبر که وضعیت بهداشتی مطمئنی دارند خریداری شود و از فروشندگان دوره گرد یا سایر مغازه ها تهیه نشود.

استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت :

در صورت استفاده از آش، بهتر است میزان روغن و حبوبات در آن زیاد نباشد. کله پاچه، سیرابی و شیردان توصیه نمیشود چون بسیار چرب و موجب عطش میشود.

شیدفر افزود :

هنگام افطار یا سحر باید از مصرف غذاهای خیلی داغ یا شور یا شیرین خودداری کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه ایران گفت :

از مغزهای گیاهی مانند گردو یا پسته یا بادام یا فندق به صورت خام به اندازه و درحد منطقی میتوان مصرف کرد. مصرف چای زیاد در وعده سحر توصیه نمیشود چون دفع ادرار را زیاد میکند و بهتر است مصرف چای در طول ساعات افطار تا سحر توزیع شود.

مصرف سبزی و نوشیدن مایعات کافی، بین فاصله افطار تا سحر میتواند در برطرف کردن حس تشنگی در ساعات روزه داری تأثیر زیادی داشته باشد.

مصرف غذهای خیلی شیرین در وعده سحر توصیه نمیشود اما میوه ها مناسب هستند. از بین نوشیدنی ها، دوغ های خانگی توصیه میشود اما دوغ های غیرخانگی چون نمک دارند باید محدود شوند. همچنین آب میوه خانگی نیز مناسب است.

استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت :

باید از پرخوری و تعجیل در غذاخوردن در وعده سحر خودداری شود و همچنین در افطار نباید با غذاها یا خورش های چرب روزه را افطار کرد.

شیدفر افزود :

بهتر است به جای قند و شکر از خرما استفاده شود. اما مقدار زیاد آن میتواند چاق کننده باشد؛ هر ۳ عدد خرما حدود ۶۰ کیلوکالری انرژی دارد.

منبع : ایرنا

—————————————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “اثرات روزه داری در کنترل چاقی و چربی خون”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط