پربازدید های گوناگون های خبریولایت فقیه

ابلاغ سیاست های کلی خانواده توسط رهبر انقلاب

سیاستهای کلی خانواده ابلاغی توسط رهبر انقلاب امام خامنه ای - فرهنگ ایرانی- خوانواده سالم ایرانی- سیاست های کلی خوانواده- سیاست های کلی خانواده- رهبر انقلاب اسلامی- 14 ستاره- ازدواج- آسان گرفتن ازدواج-طلاق- سالمندان در ایران- خانواده- ویژگی خانواده ایرانی - اسلامی- 14setare.com- سبک زندگی ایرانی اسلامی- آیت الله خامنه ای- منشور خانواده ایرانی از دید رهبر انقلاب- امام خامنه ای- مسکن- اشتغال زایی- نقش مادر در خانوادهX نقش پدر در خانواده- زن و شوهر- مادر و کودک- سبک زندگیX ازدواج آسان- خانواده اسلامی ایرانی

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست های کلی خانواده را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند.

به گزارش “چهارده ستاره“، حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست های کلی خانواده را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند.

متن سیاست های کلی خانواده که به رؤسای قوای سه‌ گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده به این شرح است :

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

سیاست های کلی خانواده

خانواده واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی و کانون رشد و تعالی انسان و پشتوانه سلامت و بالندگی و اقتدار و اعتلای معنوی کشور و نظام است و سمت‌ و سوی حرکت نظام باید معطوف باشد به :

۱. ایجاد جامعه‌ ای خانواده‌ محور و تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی خانواده به‌ عنوان مرکز نشو و نما و تربیت اسلامی فرزند و کانون آرامش‌ بخش.

۲. محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ ها، سیاست‌ های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ ویژه نظام مسکن و شهرسازی.

۳. برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد برای حفظ و ارتقاء هویت اسلامی و ملی و صیانت از خانواده و جامعه.

۴. ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسران و افراد در سنین مناسب ازدواج و تشکیل خانواده و نفی تجرد در جامعه با وضع سیاست‌ های اجرایی و قوانین و مقررات تشویقی و حمایتی و فرهنگ‌ سازی و ارزش‌ گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی.

۵. تحکیم خانواده و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن بر پایه رضایت و انصاف، خدمت و احترام و مودّت و رحمت با تأکید بر :

– به‌ کارگیری یکپارچه ظرفیت‌ های آموزشی، تربیتی و رسانه‌ ای کشور در جهت تحکیم بنیان خانواده و روابط خانوادگی.

– فرهنگ‌ سازی و تقویت تعاملات اخلاقی.

– مقابله مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ ها و چالش‌ های تحکیم خانواده.

– ممنوعیت نشر برنامه‌ های مخل ارزشهای خانواده.

– ایجاد فرصت برای حضور مفید و مؤثر اعضای خانواده در کنار یکدیگر و استفاده مؤثر خانواده از اوقات فراغت به صورت جمعی.

۶. ارائه و ترسیم الگوی اسلامی خانواده و تقویت و ترویج سبک زندگی اسلامی-ایرانی با :

– ترویج ارزشهای متعالی و سنت‌ های پسندیده در ازدواج و خانواده.

– پر رنگ کردن ارزشهای اخلاقی و زدودن پیرایه‌ های باطل از آن.

– مبارزه با اشرافیت و تجمل‌ گرایی و مظاهر فرهنگ غرب.

– اصلاح رفتار گروه‌ های مرجع و برجسته‌ سازی رفتارهای شایسته آنها و جلوگیری از شکل‌ گیری گروه‌ های مرجع ناسالم.

۷. بازنگری، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی و رویه‌ های قضایی در حوزه خانواده متناسب با نیازها و مقتضیات جدید و حل‌ّ و فصل دعاوی در مراحل اولیه توسط حکمیت و تأمین عدالت و امنیت در تمامی مراحل انتظامی، دادرسی و اجرای احکام در دعاوی خانواده با هدف تثبیت و تحکیم خانواده.

۸. ایجاد فضای سالم و رعایت روابط اسلامی زن و مرد در جامعه.

۹. ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌ های آینده آنها درباره اشتغال، ازدواج و مسکن.

۱۰. ساماندهی نظام مشاوره‌ ای و آموزش قبل، حین و پس از تشکیل خانواده و تسهیل دسترسی به آن بر اساس مبانی اسلامی-ایرانی در جهت استحکام خانواده.

۱۱. تقویت و تشویق خانواده در جهت جلب مشارکت خانواده برای پیشبرد اهداف و برنامه‌ های کشور در همه عرصه‌ های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی.

۱۲. حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌ داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان و مسئولیت تربیتی و معنوی زنان و مردان و توانمندسازی اعضای خانواده در مسؤولیت‌پذیری، تعاملات خانوادگی و ایفاء نقش و رسالت خود.

۱۳. پیشگیری از آسیب‌ های اجتماعی و عوامل تزلزل نهاد خانواده به‌ ویژه موضوع طلاق و جبران آسیب‌ های ناشی از آن با شناسایی مستمر عوامل طلاق و فروپاشی خانواده و فرهنگ‌ سازی کراهت طلاق.

۱۴. حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌ های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان.

۱۵. اتخاذ روش‌ های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌ های جسمی و روحی و عاطفی از آنان.

۱۶. ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقاء سلامت همه‌ جانبه خانواده‌ ها به‌ ویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده.

منبع : سایت رهبرانقلاب اسلامی

———————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “ابلاغ سیاست های کلی خانواده توسط رهبر انقلاب”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط