پربازدید های گوناگون های خبری

آمار جمعیت جوانان ایران چقدر است ؟

جمعیت جوان ایران چقدر است ؟ - X آمار جمعیت جوانان ایران- جمعیت جوان ایران- نسبت جمعیت جوان کشور- 14 ستاره- 14setare.com- ایران- جامعه- ترکیب جمعیتی ایران- پایگاه اطلاعات جمعیت کشور

بر اساس آخرین آمار استخراج شده تا پایان سال ۱۳۹۴ آمار میانسالان به ۴۴ درصد افزایش و آمار جمعیت جوانان ایران به ۲۶٫۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش “۱۴ ستاره“، بر اساس آخرین آمار استخراج شده تا پایان سال ۱۳۹۴ آمار میانسالان به ۴۴ درصد افزایش و جوانان به ۲۶٫۳ درصد کاهش یافته است.

علی اکبر محزون اظهار کرد :

در سال جاری “پایگاه اطلاعات جمعیت کشور” برای نخستین بار این قابلیت را پیدا کرده است که بتوان علاوه بر آمار چهار واقعه حیاتی، ترکیب و ساختار جمعیت را نیز به سرعت از آن استخراج کرد؛ به گونه ‌ای که در آماری که به تازگی از این پایگاه استخراج کرده ‌ایم ۵٫۲ درصد از سهم جمعیت جوان کاسته و ۴٫۷ درصد به جمعیت میانسال و ۱ درصد به جمعیت سالمندان اضافه شده است، این در حالیست که برای به دست آوردن چنین آماری از طریق سرشماری باید میلیاردها تومان هزینه و میزان زیادی وقت صرف کرد، هر چند در اجرای سرشماری ها اهداف آماری دیگری نیز مانند مسکن و سایر ویژگی ‌های جمعیتی برای اجرای هر چه بهتر برنامه ریزی های توسعه ‌ای کشور دنبال میشود.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور افزود :

یکی از چالش های موجود نیز افزایش سرعت در بروزرسانی آدرس قانونی افراد در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور و تبادل اطلاعات با پایگاه های اطلاعاتی سایر دستگاه های اجرایی است تا بر اساس آن بتوانیم با مکان محورکردن این اطلاعات، آمارهای روزآمد را به تفکیک تمامی سطوح جغرافیایی در اختیار مسئولان، برنامه ریزان و همچنین محققان قرار دهیم.

وی با اشاره به ترکیب جمعیتی سال ۱۳۹۰ گفت :

بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ که توسط مرکز آمار ایران انجام شد، ۲۳٫۴ درصد جمعیت کودک و نوجوان (زیر ۱۵ سال) ۳۱٫۵ درصد جوانان (۱۵ تا ۲۹ سال)، ۳۹٫۳ درصد میانسالان (۳۰ تا ۶۴ سال)، ۵٫۷ درصد سالمندان بالای ۶۵ سال و همچنین ۸٫۲ درصد سالمندان بالای ۶۰ سال بود.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور درباره ترکیب جمعیتی کشور در سال ۱۳۹۴ بر اساس آمار پایگاه اطلاعات جمعیت کشور اظهار کرد :

بر این اساس ۲۳٫۱ درصد جمعیت کشور کودک و نوجوان و ‌۲۶٫۳ درصد جوانان بوده که با توجه به اینکه در بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ شاهد آغاز کاهش سهم جمعیت جوان کشور بوده ‌ایم، آمار جدید نشان دهنده تداوم این روند کاهشی از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۴ است.

محزون ادامه داد: با توجه به تعاریف جهانی که ۶۰ سالگی را آغاز سالمندی تعریف کرده ‌اند، ما دو آمار از جمعیت سالمندان استخراج میکنیم که بر اساس آمار سال ۱۳۹۴، سالمندان بالای ۶۰ سال ۸٫۷ درصد و سالمندان بالای ۶۵ سال ۶٫۵ درصد بوده است.

وی تاکید کرد: ارتقای پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور موجب میشود که بتوان از این پس بخش نفوس در سرشماری ‌ها را در حجم کمتر و کم هزینه ‌تر انجام داد. در حال حاضر میتوان با استفاده از این پایگاه در هر لحظه به اطلاعات مربوط به ترکیب و ساختار جمعیت دست یافت. تمام اطلاعات ایرانیان از دهه ۷۰ به تدریج وارد پایگاه اطلاعات جمعیت کشور شده و گزارش‌ های آماری به بهره برداری رسیده است. در حال حاضر علاوه بر چهار واقعه حیاتی ولادت، وفات، ازدواج و طلاق می‌ توانیم در زمینه ترکیب و ساختار جمعیت نیز آمار لازم را ارائه دهیم.

محزون در پایان با بیان اینکه دسترسی مقامات عالی کشوری به داشبورد مدیریتی جمعیت محقق خواهد شد، گفت :

این اقدام به زودی انجام میشود و مسؤولان از طریق این داشبورد می‌ توانند در هر لحظه که لازم باشد از آخرین تحولات کلان جمعیتی کشور مطلع شوند.

منبع : ایسنا

————————————

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “آمار جمعیت جوانان ایران چقدر است ؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.

آخرین مطالب مرتبط