پربازدید های اخبار بین الملل

آمادگی ترکیه برای رابطه مجدد ترکیه و مصر

پرچم مصر و پرچم ترکیه- X ترکیه X مصر X 14 ستاره X 14setare.com X روابط ترکیه مصر X آنکارا ترکیه X قاهره مصر X اردوغان X رابطه ترکیه و اسرائیل

دولت ترکیه پس از اعلام احیای روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی و عذرخواهی از مسکو به خاطر ساقط کردن یک جنگنده روس،‌ حالا آمادگی خود را برای عادی سازی روابط با مصر اعلام کرده است. ترکیه و مصر قریب به سال است که روابط دیپلماتیک ندارند.

به گزارش “۱۴ ستاره“، به نوشته روزنامه حریت، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در جریان مصاحبه ‌ای گفت :‌ برای ایجاد روابط اقتصادی با مصر دیگر مانعی وجود ندارد و احتمالا دیداری در سطح وزرا برگزار شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره انتظارات مبنی بر عادی شدن روابط میان مصر و ترکیه گفت :

مسئله مصر کاملأ مشخص است. دموکراسی در مصر با “ضربه سختی” روبرو شده است. محمد مرسی، رییس جمهوری برکنار شده این کشور مجبور شد به واسطه یک “کودتا” سمتش را کنار بگذارد.

روابط میان آنکارا و قاهره در سال ۲۰۱۳ دچار تنش شد و هنوز روابط میان دو کشور ترکیه و مصر بهبود نیافته اما دولت آنکارا مراتب آمادگی خود را برای عادی سازی روابط میان دو کشور اعلام کرده است.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد :‌

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه از همان آغاز تنش در مصر به جهانیان گفت که این یک “کودتاست” و ما هرگز تغییر در روند سیاسی را به این گونه قبول نمی‌ کنیم. کشتی ‌های ما برای گذر از دریای سرخ از کانال سوئز عبور می ‌کنند و مسیر خود را به سمت عربستان، اردن و یمن پی می‌ گیرند و سپس به شرق آفریقا میروند. حتی اگر هم بخواهیم، نمی ‌توانیم روابطمان را با کشورهای منطقه قطع کنیم چون از نظر جغرافیایی مرزهای مشترکی داریم.

منبع : ایسنا

————————————————–

برچسب

مطالب مرتبط را نگاهی بیندازید

0 دیدگاه برای : “آمادگی ترکیه برای رابطه مجدد ترکیه و مصر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه 14 ستاره

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعات، عضو خبرنامه شوید.